Raport Zintegrowany 2023

22.2 Rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych

Zasady rachunkowości dla zabezpieczenia przepływów pieniężnych (cash flow hedge)

Zmiany w wycenie do wartości godziwej pochodnych instrumentów finansowych wyznaczonych jako instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne odnoszone są:

  • bezpośrednio do pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” w części stanowiącej efektywne zabezpieczenie,
  • do pozycji rachunku zysków i strat „Wynik na instrumentach finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy oraz wynik z pozycji wymiany”” w części stanowiącej nieefektywną część zabezpieczenia.

Kwoty ujęte w „Kapitale z aktualizacji wyceny” przenoszone są do rachunku zysków i strat w tym okresie, w którym zabezpieczana pozycja ma wpływ na rachunek zysków i strat i są prezentowane w tych samych liniach, co poszczególne komponenty wyceny pozycji zabezpieczanej, tj. wynik odsetkowy na instrumentach pochodnych zabezpieczających w rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych jest prezentowany w marży odsetkowej, a wynik z tytułu rewaluacji walutowej jest prezentowany w wyniku z pozycji wymiany.

Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń, gdy instrument zabezpieczający wygasa lub zostaje sprzedany, gdy unieważnia powiązania zabezpieczające bądź gdy zabezpieczenie przestaje spełniać kryteria rachunkowości zabezpieczeń. W takim przypadku łączne zyski lub straty na instrumencie zabezpieczającym, początkowo ujęte w „Kapitale z aktualizacji wyceny”, jeżeli zabezpieczenie było skuteczne, nadal są wykazywane w kapitale, aż do zajścia prognozowanej transakcji i ujęcia jej w rachunku zysków i strat.

Jeżeli zawarcie prognozowanej transakcji nie jest uznawane za prawdopodobne, łączne zyski lub straty ujęte w „Kapitale z aktualizacji wyceny” przenoszone są do rachunku zysków i strat danego okresu.

Charakterystyka rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych (cash flow hedge)

Grupa wykorzystuje:

  • swapy stopy procentowej (IRS) do zabezpieczenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej związane ze zmiennością rynkowych stawek referencyjnych (WIBOR, EURIBOR), generowane przez portfel kredytów i papierów wartościowych o zmiennym oprocentowaniu denominowanych w PLN oraz EUR,
  • swapy walutowe (FX-Swap) do zabezpieczenia ekspozycji na ryzyko walutowe generowanych przez portfele kredytów denominowanych w EUR oraz depozytów bieżących i terminowych denominowanych w USD,
  • swapy stopy procentowej (IRS) do zabezpieczenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej związane ze zmiennością rynkowych stawek referencyjnych (WIBOR, EURIBOR), generowane przez portfele depozytów denominowanych w PLN i EUR, które ekonomicznie stanowią długoterminowe zobowiązanie o zmiennym oprocentowaniu.

W roku 2022 Grupa rozszerzyła istniejące powiązanie (CFH IRS kredyty) o obecne i przyszłe przepływy wynikające z utrzymywanych przez Grupę kredytów i obligacji o zmiennej stopie procentowej w EUR, a także transakcji swapów stopy procentowej zabezpieczających ryzyko stopy procentowej w EUR.

W 2022 roku Grupa zaprzestała stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń wobec jednego powiązania zabezpieczającego na skutek wygaśnięcia instrumentów zabezpieczających: swapów walutowo-procentowych (basis swap) zabezpieczających portfele: kredytów i należności leasingowych o zmiennym oprocentowaniu denominowanych EUR oraz portfel depozytów w PLN ekonomicznie stanowiących długoterminowe zobowiązanie o zmiennym oprocentowaniu. Zaprzestanie stosowania rachunkowości zabezpieczeń w ramach ww. powiązania nie miało wpływu na rachunek wyników.

Podejście Grupy do zabezpieczania ryzyka stopy procentowej poprzez rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych jest takie same, jak opisane powyżej podejście stosowane w rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej, tj. zabezpieczany jest komponent ryzyka stopy procentowej związany wyłącznie ze zmiennością rynkowych stóp procentowych (w przypadku rachunkowości przepływów pieniężnych są to: WIBOR, EURIBOR).

Podejście Grupy do zarządzania ryzykiem rynkowym, w tym ryzykiem stopy procentowej i ryzykiem walutowym, oraz szczegóły w zakresie ekspozycji Grupy na ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe przedstawione zostały w Nocie 46.4.

Tak jak w przypadku rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej, wykorzystywanie instrumentów pochodnych do zabezpieczania ekspozycji na ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe generuje ryzyko kredytowe kontrahenta transakcji pochodnej, które nie jest rekompensowane przez pozycję zabezpieczaną. Grupa zarządza tym ryzykiem w podobny sposób, jak w przypadku rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej.

Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń przepływów pieniężnych względem powiązania zabezpieczającego, jeśli uzasadnione jest oczekiwanie, że zabezpieczenie będzie miało wysoką skuteczność w kompensowaniu zmiany w przepływach pieniężnych wynikającej z zabezpieczanego ryzyka w przyszłości oraz jeśli ocena efektywności zabezpieczenia wskazuje na jego wysoką skuteczność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zostało ustanowione zabezpieczenie. Ocena przeprowadzana jest z wykorzystaniem metody derywatu hipotetycznego.

Zgodnie z polityką Grupy, aby relacja zabezpieczająca została uznana za efektywną, powinny zostać spełnione wszystkie poniższe kryteria:

  • współczynnik korelacji między rynkową stawką referencyjną instrumentów zabezpieczanych i rynkową stawką referencyjną instrumentów zabezpieczających jest wysoki,
  • prognozowane przepływy odsetkowe generowane przez instrumenty zabezpieczane są nie niższe niż prognozowane przepływy odsetkowe generowane przez instrumenty zabezpieczające,
  • w każdym okresie sprawozdawczym iloraz wartości godziwej pozycji zabezpieczanej oraz wartości godziwej pozycji zabezpieczającej należy do przedziału od 80% do 125% lub udział kwoty nieefektywności w nominalnej wartości pozycji zabezpieczanej nie powinien przekraczać poziomu określonego w dokumentacji powiązania zabezpieczającego, przy czym kwota nieefektywności rozumiana jest jako suma skumulowanych zmian wartości godziwej pozycji zabezpieczanej i zabezpieczającej,
  • w każdym okresie sprawozdawczym iloraz zmian wartości godziwej pozycji zabezpieczanej oraz zabezpieczającej na skutek równoległego przesunięcia krzywej dochodowości o 100 punktów bazowych w górę i dół powinien należeć do przedziału od 80% do 125%.

W przypadku zabezpieczania ryzyka stopy procentowej i ryzyka walutowego portfeli kredytów i depozytów, przyjęto sposób zarządzania tymi portfelami umożliwiający regularne włączanie do relacji zabezpieczającej nowych transakcji oraz wyłączanie z relacji zabezpieczającej transakcji na skutek spłaty lub zaklasyfikowania ich do pozycji zagrożonych. W wyniku tego ekspozycja tych portfeli na ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe ulega ciągłym zmianom.

Ze względu na częste zmiany struktury terminowej portfeli, Grupa uznała za zasadne dynamiczne wyznaczanie pozycji zabezpieczanych oraz dopuszcza ewentualne dopasowywanie pozycji zabezpieczających do tych zmian.

W zakresie relacji zabezpieczających przepływy pieniężne głównymi zidentyfikowanymi przez Grupę potencjalnymi źródłami nieefektywności są:

  • wpływ ryzyka kredytowego kontrahenta oraz własnego ryzyka kredytowego Grupy na wartość godziwą instrumentów zabezpieczających, tj. swapów na stopę procentową (IRS), walutowych swapów na stopę procentową (basis swap) oraz swapów walutowych (FX Swap), które nie jest odzwierciedlone w wartości godziwej pozycji zabezpieczanej,
  • różnice pomiędzy częstotliwościami przeszacowania instrumentów zabezpieczających i zabezpieczanych kredytów i depozytów.

Informacje finansowe dla zabezpieczeń przepływów pieniężnych (cash flow hedge)

Wartości nominalne i oprocentowanie instrumentów pochodnych zabezpieczających

31.12.2023 TERMIN ZAPADALNOŚCI RAZEM
POWIĄZANIE ZABEZPIECZAJĄCE WALUTA DO 1 MIESIĄCA OD 1 DO 3 MIESIĘCY OD 3 MIESIĘCY DO 1 ROKU OD 1 DO 5 LAT POWYŻEJ 5 LAT
CFH IRS kredyty PLN Wartość nominalna 70 714 5 665 16 658 4 928 28 035
Średnie oprocentowanie nogi stałej (%) 0,4 1,1 2,1 2,9 4,3 2,9
EUR Wartość nominalna 2 174 2 174
Średnie oprocentowanie nogi stałej (%) 3,1 3,1
CFH IRS depozyty PLN Wartość nominalna 20 1 767 140 1 927
Średnie oprocentowanie nogi stałej (%) 5,6 6,6 6,4 6,5
CFH FX Swap depozyty/kredyty EUR/PLN Wartość nominalna 223 2 819 2 644 5 686
Średni kurs EUR/PLN 4,6 4,7 4,6 4,7
USD/PLN Wartość nominalna
Średni kurs USD/PLN
EUR/USD Wartość nominalna 1 292 1 293 1 108 3 693
Średni kurs EUR/USD 1,1 1,1 1,1 1,1
Wartość nominalna razem 1 585 4 826 9 437 20 599 5 068 41 515

Wartości nominalne i oprocentowanie instrumentów pochodnych zabezpieczających

31.12.2022 TERMIN ZAPADALNOŚCI RAZEM
POWIĄZANIE ZABEZPIECZAJĄCE WALUTA DO 1 MIESIĄCA OD 1 DO 3 MIESIĘCY OD 3 MIESIĘCY DO 1 ROKU OD 1 DO 5 LAT POWYŻEJ 5 LAT
CFH IRS kredyty PLN Wartość nominalna 200 3 372 17 010 7 959 28 541
Średnie oprocentowanie nogi stałej (%) 1,1 1,3 1,7 4,7 2,5
CFH IRS depozyty PLN Wartość nominalna 5 25 116 198 344
Średnie oprocentowanie nogi stałej (%) 7,4 6,2 7,3 6 6,5
CFH CIRS depozyty/ kredyty EUR/PLN Wartość nominalna 268 606 1 549 2 423
CFH FX Swap depozyty/kredyty EUR/PLN Wartość nominalna 937 490 954 2 381
Średni kurs EUR/PLN 4,8 5,1 4,8 4,9
USD/PLN Wartość nominalna
Średni kurs USD/PLN
EUR/USD Wartość nominalna 469 1 440 472 2 381
Średni kurs EUR/USD 1,1 1,1 1,1 1,1
Wartość nominalna razem 1 674 2 741 6 372 17 126 8 157 36 070

Wpływ zabezpieczenia przepływów pieniężnych na bilans i wynik finansowy

RODZAJ POWIĄZANIA WEDŁUG STANU NA 31.12.2023 RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ /WALUTOWE
CFH IRS KREDYTY CFH IRS DEPOZYTY CFH CIRS CFH FX-SWAP
INSTRUMENTY ZABEZPIECZAJĄCE
Wartość nominalna 30 209 1 927 9 379
Wartość bilansowa – aktywa 547 14 190
Wartość bilansowa – zobowiązania 1 357 40 31
Nazwa linii w bilansie, w której zaprezentowano instrument zabezpieczający Instrumenty zabezpieczające Instrumenty zabezpieczające Instrumenty zabezpieczające Instrumenty zabezpieczające
Zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego stanowiące podstawę wyznaczenia kwoty nieefektywności zabezpieczenia 2 024 -46 4 12
Zyski lub straty wynikające z zabezpieczenia pozycji netto, ujęte w odrębnej linii pozostałych całkowitych dochodów (netto) 1 637 -37 5 8
Kwota nieefektywności zabezpieczenia rozpoznana w rachunku zysków i strat w linii „Wynik na instrumentach finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy” 4
POZYCJE ZABEZPIECZANE
Kwota zmiany wartości godziwej derywatu hipotetycznego reprezentującego pozycję zabezpieczaną, która to zmiana jest podstawą do oszacowania nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie -2 021 46 -4 -12
Saldo pozycji kapitału z tytułu CFH dla relacji, dla których rachunkowość zabezpieczeń będzie kontynuowana po zakończeniu danego okresu sprawozdawczego (netto) -598 -16 6
Saldo pozostające w pozycji kapitału z tytułu CFH dla tych relacji, dla których rachunkowość zabezpieczeń nie jest już stosowana (netto) -14

Wpływ zabezpieczenia przepływów pieniężnych na bilans i wynik finansowy

RODZAJ POWIĄZANIA WEDŁUG STANU NA 31.12.2022 RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ /WALUTOWE
CFH IRS KREDYTY CFH IRS DEPOZYTY CFH CIRS CFH FX-SWAP
INSTRUMENTY ZABEZPIECZAJĄCE
Wartość nominalna 28 541 344 2 423 4 762
Wartość bilansowa – aktywa 104 39 48
Wartość bilansowa – zobowiązania 3 089 13 68 1
Nazwa linii w bilansie, w której zaprezentowano instrument zabezpieczający Instrumenty zabezpieczające Instrumenty zabezpieczające Instrumenty zabezpieczające Instrumenty zabezpieczające
Zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego stanowiące podstawę wyznaczenia kwoty nieefektywności zabezpieczenia -1 250 20 -4 9
Zyski lub straty wynikające z zabezpieczenia pozycji netto, ujęte w odrębnej linii pozostałych całkowitych dochodów (netto) -1 013 16 -25 8
Kwota nieefektywności zabezpieczenia rozpoznana w rachunku zysków i strat w linii „Wynik na instrumentach finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy” 1
POZYCJE ZABEZPIECZANE
Kwota zmiany wartości godziwej derywatu hipotetycznego reprezentującego pozycję zabezpieczaną, która to zmiana jest podstawą do oszacowania nieefektywności zabezpieczenia w danym okresie 1 234 -20 4 -9
Saldo pozycji kapitału z tytułu CFH dla relacji, dla których rachunkowość zabezpieczeń będzie kontynuowana po zakończeniu danego okresu sprawozdawczego (netto) -2 235 21 -5 -2
Saldo pozostające w pozycji kapitału z tytułu CFH dla tych relacji, dla których rachunkowość zabezpieczeń nie jest już stosowana (netto) -18

Zmiany stanu kapitału z aktualizacji wyceny z tytułu wyceny instrumentów pochodnych zabezpieczających w rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych (cash flow hedge)

2023 2022
Stan na początek okresu -2 239 -1 256
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ
Zyski lub straty wynikające z zabezpieczenia, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego (netto) 1 600 -997
Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej (netto)
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ / RYZYKO WALUTOWE
Zyski lub straty wynikające z zabezpieczenia, ujęte w pozostałych całkowitych dochodach w ciągu okresu sprawozdawczego (netto) 13 -17
Część straty przeniesiona do rachunku zysków i strat w związku z brakiem oczekiwania wystąpienia pozycji zabezpieczanej (netto) 4 31
Stan na koniec okresu -622 -2 239

Wyniki wyszukiwania