Raport Zintegrowany 2023

46.2. Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe należy do podstawowych rodzajów ryzyka związanych z działalnością Grupy. Udział kredytów i pożyczek w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy powoduje, że jego utrzymanie na bezpiecznym poziomie ma zasadnicze znaczenie dla wyników prowadzonej działalności Grupy. Proces zarządzania ryzykiem kredytowym ma charakter scentralizowany i jest wykonywany przede wszystkim poprzez jednostki Pionu Zarządzania Ryzykami, umiejscowione w Centrali Banku oraz jego strukturach lokalnych.

Proces zarządzania ryzykiem obejmuje wszystkie funkcje kredytowe – analizę kredytową, podejmowanie decyzji kredytowych, monitorowanie i administrowanie oraz restrukturyzację i windykację.

Funkcje te są realizowane zgodnie z obowiązującą w danym roku obrachunkowym strategią i polityką ryzyka kredytowego Banku przyjętymi odpowiednio przez Radę Nadzorczą i Zarząd Banku. Efektywność i skuteczność funkcji kredytowych jest osiągana przy wykorzystaniu zróżnicowanych metod i metodologii kredytowych oraz zastosowaniu zaawansowanych narzędzi informatycznych, które zostały zintegrowane z głównym systemem informatycznym Banku. Procedury obowiązujące w Banku pozwalają na ograniczanie ryzyka kredytowego, w szczególności te dotyczące zasad oceny ryzyka transakcji, ustanawiania prawnych zabezpieczeń kredytów, uprawnień do podejmowania decyzji kredytowych oraz ograniczenia kredytowania niektórych obszarów działalności, zgodnie z przyjętym w Banku systemem segmentacji klientów.

Uprawnienia do podejmowania decyzji kredytowych, ograniczenia kredytowania niektórych obszarów działalności oraz wewnętrzne i zewnętrzne normy ostrożnościowe uwzględniają nie tylko kredyty, pożyczki i gwarancje, ale również transakcje pochodne i dłużne papiery wartościowe.

Dla wzrostu bezpieczeństwa działalność kredytowa limitowana jest w oparciu o ograniczenia wynikające z przepisów zewnętrznych oraz wewnętrzne normy ostrożnościowe. Dotyczą one w szczególności koncentracji zaangażowania kredytowego, wskaźników jakości portfela kredytowego oraz limitów zaangażowania na poszczególne kraje, banki zagraniczne i krajowe instytucje finansowe.

Bank ustalił następujące główne wewnętrzne limity portfelowe w strategii lub polityce ryzyka kredytowego:

  • limity zaangażowania na poszczególne sektory gospodarki narodowej,
  • limity kocentracji największych zaangazowań wobec podmiotów/grup podmiotów powiązanych,
  • limity na główne linie biznesowe oraz należności walutowe,
  • limity na produkty (kredyty hipoteczne udzielane klientom indywidualnym, ekspozycje podmiotów gospodarczych zabezpieczonych hipotecznie, w tym dotyczące finansowania nieruchomości komercyjnych).

Funkcjonujący w Banku system limitów wewnętrznych obejmuje również szereg szczegółowych limitów stanowiących wsparcie dla kluczowych limitów określonych w strategii lub polityce ryzyka kredytowego.

Ponadto Bank limituje transakcje kredytowe charakteryzujące się podwyższonym ryzykiem poprzez zastrzeżenie decyzyjności w tych przypadkach dla szczebli decyzyjnych z wyższym limitem uprawnień.

Ochronę jakości portfela kredytowego zapewniają również jego okresowe przeglądy oraz bieżące monitorowanie terminowej obsługi kredytów i kondycji finansowej klientów.

Konflikt zbrojny w Ukrainie

W związku z trwającym od 2022 roku atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę Grupa identyfikuje następujące zagrożenia w obszarze ryzyka kredytowego:

  • ryzyko strat kredytowych dla ekspozycji wobec podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy, przy czym ekspozycja Banku w tym zakresie jest nieznacząca i pokryta w większości polisami KUKE,
  • ryzyko przełożenia się konfliktu na pogorszenie koniunktury gospodarczej i kredytowej dla reszty portfela (poprzez kanał wzrostu cen surowców, zaburzenie relacji gospodarczych, pogorszenie nastrojów konsumenckich, itp.).

Na dzień 31 grudnia 2023 roku bilansowa ekspozycja netto Grupy wobec państw biorących udział w konflikcie wynosiła 129 mln złotych (co stanowi 0,08% całkowitej ekspozycji Grupy), a na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 225 mln złotych (co stanowi 0,14% całkowitej ekspozycji Grupy).

Poniższe tabele przedstawiają ekspozycje Grupy wobec państw zaangażowanych w konflikt zbrojny w Ukrainie według stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku i 31 grudnia 2022 roku.

31.12.2023 UKRAINA ROSJA BIAŁORUŚ RAZEM
Ekspozycje bilansowe
Należności od banków 60 60
Kredyty i pożyczki udzielone klientom (w tym należności z tytułu leasingu finansowego) 32 39 71
Razem brutto 32 99 131
Odpisy aktualizujące wartość należności -1 -1 -2
Razem netto 31 98 129
Ekspozycje pozabilansowe
Udzielone zobowiązania finansowe
Udzielone zobowiązania gwarancyjne
Wartość nominalna razem
Odpisy aktualizujące wartość udzielonych zobowiązań pozabilansowych
31.12.2022 UKRAINA ROSJA BIAŁORUŚ RAZEM
Ekspozycje bilansowe
Należności od banków 128 128
Kredyty i pożyczki udzielone klientom (w tym należności z tytułu leasingu finansowego) 38 63 101
Razem brutto 38 191 229
Odpisy aktualizujące wartość należności -1 -3 -4
Razem netto 37 188 225
Ekspozycje pozabilansowe
Udzielone zobowiązania finansowe
Udzielone zobowiązania gwarancyjne 70 70
Wartość nominalna razem 70 70
Odpisy aktualizujące wartość udzielonych zobowiązań pozabilansowych -7 -7

Modele ratingowe wykorzystywane w procesie zarządzania ryzykiem kredytowym

Dla potrzeb zarządzania ryzykiem kredytowym Grupa korzysta z wewnętrznych modeli ratingowych w zależności od segmentu klienta i/lub rodzaju ekspozycji.

Proces nadawania ratingu stanowi istotny element oceny ryzyka kredytowego klienta i transakcji, stanowiąc wstępny etap w procesie podejmowania decyzji kredytowej zarówno o udzieleniu jak i zmianie warunków kredytu oraz w procesie monitorowania jakości portfela kredytowego.

Pomiar ryzyka kredytowego odbywa się przy uwzględnieniu trzech parametrów – PD, LGD oraz EAD. Parametr PD odnosi się do prawdopodobieństwa niewykonania zobowiązania (ang. default) czyli niedotrzymania warunków umownych przez kredytobiorcę, w horyzoncie jednego roku i może mieć charakter podmiotowy lub produktowy. Parametr LGD wskazuje na szacowaną wysokość straty, która zostanie poniesiona dla każdej transakcji o charakterze kredytowym od daty wystąpienia takiego niewykonania zobowiązania. Parametr EAD odzwierciedla szacowaną wysokość ekspozycji kredytowej na tę datę.

Parametry ryzyka wyznaczane w oparciu o modele ratingowe służą do wyliczenia oczekiwanej straty z tytułu ryzyka kredytowego.

Wartość oczekiwanej straty jest jednym z istotnych kryteriów oceny branym pod uwagę przez czynniki decyzyjne w procesie kredytowania. W szczególności ta wartość jest porównywana z wnioskowanym poziomem marży.

Poziom marż minimalnych dla danego produktu lub segmentu klienta jest określany na podstawie analizy ryzyka, uwzględniającej wartość szacowanych parametrów ryzyka.

Zarówno rating klienta jak i transakcji, a także parametry ryzyka kredytowego odgrywają znaczącą rolę w systemie informacji o ryzyku kredytowym. Raporty ryzyka kredytowego dla każdego modelu ratingowego zawierają informacje dotyczące porównania zrealizowanych parametrów z teoretycznymi wartościami dla każdej klasy ratingowej.

Raporty ryzyka kredytowego są generowane miesięcznie, a ich zakres jest różny w zależności od odbiorcy raportu (im wyższy szczebel zarządzania, tym prezentowane raporty są bardziej zagregowane). Raporty ryzyka kredytowego są wykorzystywane w procesie zarządzania ryzykiem kredytowym.

Na potrzeby wewnętrzne w Grupie funkcjonują następujące modele ratingowe, opracowane zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 roku w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych:

  1. Dla segmentu klienta detalicznego Grupa stosuje odrębne modele ratingowe przeznaczone dla:
    • mikroprzedsiębiorców,
    • klientów indywidulanych, z podziałem na:
      • kredyty mieszkaniowe (zabezpieczone hipotecznie),
      • pożyczki gotówkowe (konsumenckie),
      • karty kredytowe,
      • limity odnawialne.
  2. Dla segmentu klienta firmowego/przedsiębiorstw, Grupa stosuje modele ratingowe dzieląc klientów na:
    • duże przedsiębiorstwa (korporacje),
    • małe i średnie przedsiębiorstwa (SME),
    • jednostki samorządu terytorialnego.
  3. Dla segmentu przedsiębiorstw, Pekao Bank Hipoteczny S.A. stosuje własny model ratingowy – System Oceny Punktowej (SOP).
  4. Dla ekspozycji z tytułu kredytowania specjalistycznego Grupa stosuje podejście pogrupowania (ang. slotting criteria) w ramach metody wewnętrznych ratingów, polegające na zastosowaniu klas nadzorczych w procesie przypisywania wag ryzyka.

W 2022 roku w Grupie rozpoczął się proces dostosowywania skali ratingowej dla wewnętrznych modeli ratingowych na wzór skali ratingowej obowiązującej dla ratingów zewnętrznych – tzw. Masterskali.

Masterskalę przedstawia poniższa tabela

KLASA OPIS
AA Wysoka jakość Klasy inwestycyjne
AA-
A+ Silna zdolność spłat
A
A-
BBB+ Adekwatna zdolność spłat
BBB
BBB-
BB+ Prawdopodobna spłata, pewna stała niepewność Klasy spekulacyjne
BB
BB-
B+ Wysokie ryzyko braku spłaty
B
B-
CCC Bardzo wysokie ryzyko
CC Prawdopodobny default
C

Na koniec 2023 roku na Masterskalę zmapowane zostały modele ratingowe w ramach segmentu klienta firmowego/przedsiębiorstw, mikroprzedsiębiorców oraz klientów indywidualnych.

Wewnętrznymi modelami ratingowymi nie są objęte następujące rodzaje ekspozycji:

  1. ekspozycje detaliczne nieistotne co do wielkości oraz profilu postrzeganego ryzyka:
    • debety,
    • ekspozycje związane z kasami mieszkaniowymi,
    • pozostałe należności.
  2. ekspozycje wobec przedsiębiorstw:
    • ekspozycje wobec giełd i pozostałych instytucji finansowych,
    • ekspozycje wobec instytucji ubezpieczeniowych,
    • skupione wierzytelności,
    • ekspozycje wobec funduszy inwestycyjnych,
    • ekspozycje wobec przedsiębiorstw leasingowych i holdingów finansowych,
    • pozostałe należności nieistotne co do wielkości oraz profilu postrzeganego ryzyka.
  3. ekspozycje wobec samorządów regionalnych i władz lokalnych, które nie są traktowane jako ekspozycje wobec rządów centralnych, dla których liczba istotnych kontrahentów jest ograniczona.

W poniższych tabelach przedstawiono jakość portfela kredytowego.

KLASA RATINGOWA ZAKRES PD 31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1
(12M ECL)
KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1
(12M ECL)
KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
MIKROPRZEDSIĘBIORCY) (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 16 16 49 49 1,50%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 9 9 30 30 0,90%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 22 22 61 61 1,90%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 32 32 65 2 67 2,30%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 76 76 91 91 3,80%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 164 2 166 111 1 112 6,30%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 168 168 137 2 139 7,00%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 258 2 260 129 5 134 9,00%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 344 11 355 111 3 114 10,70%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 347 25 372 92 6 98 10,70%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 418 36 454 53 2 55 11,60%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 318 57 375 39 2 41 9,50%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 437 51 488 169 2 171 14,90%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 129 34 163 13 1 14 4,00%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 78 21 99 5 1 6 2,40%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 42 23 65 2 1 3 1,50%
C 28,62423% < PD <= 100% 21 66 87 1 3 4 2,00%
Razem 2 879 328 3 207 1 158 31 1 189 100,00%
KLINCI INDYWIDUALNI
KREDYTY MIESZKANIOWE (ZABEZPIECZONE HIPOTECZNIE) (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 863 40 903 9 1 10 1,40%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 1 091 47 1 138 19 1 20 1,80%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 2 271 83 2 354 52 2 54 3,80%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 4 101 140 4 241 111 1 112 6,90%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 6 082 185 6 267 213 3 216 10,30%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 8 136 276 8 412 340 3 343 13,90%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 9 487 365 9 852 442 6 448 16,40%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 8 860 468 9 328 373 4 377 15,40%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 6 656 461 7 117 332 6 338 11,80%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 4 200 495 4 695 223 4 227 7,80%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 1 831 738 2 569 105 3 108 4,20%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 569 851 1 420 31 3 34 2,30%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 177 649 826 8 3 11 1,30%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 58 481 539 2 4 6 0,90%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 35 365 400 3 3 0,60%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 17 234 251 1 1 2 0,40%
C 28,62423% < PD <= 100% 8 510 518 3 3 0,80%
Razem 54 442 6 388 60 830 2 261 51 2 312 100,00%
POŻYCZKI GOTÓWKOWE (KONSUMENCKIE) (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 23 23 0,20%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 32 32 0,30%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 64 1 65 0,60%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 127 2 129 1,20%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 251 7 258 2,30%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 416 11 427 3,90%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 628 18 646 5,80%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 947 36 983 8,90%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 1 205 53 1 258 11,40%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 1 368 86 1 454 13,10%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 1 497 136 1 633 14,60%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 1 286 177 1 463 13,20%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 906 192 1 098 9,90%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 473 200 673 6,10%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 196 170 366 3,30%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 80 138 218 2,00%
C 28,62423% < PD <= 100% 45 307 352 3,20%
Razem 9 544 1 534 11 078 100,00%
KARTY KREDYTOWE (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 58 58 579 579 19,60%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 27 27 210 210 7,30%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 38 38 245 245 8,70%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 45 45 253 253 9,10%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 58 58 261 261 9,80%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 72 72 237 237 9,50%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 75 75 196 196 8,30%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 84 84 160 160 7,50%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 87 1 88 117 117 6,30%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 70 2 72 71 2 73 4,40%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 55 6 61 41 3 44 3,20%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 31 15 46 18 8 26 2,20%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 10 21 31 4 9 13 1,40%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 5 19 24 2 7 9 1,00%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 3 14 17 3 3 0,60%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 2 12 14 2 2 0,50%
C 28,62423% < PD <= 100% 20 20 1 1 0,60%
Razem 720 110 830 2 394 35 2 429 100,00%
LIMITY ODNAWIALNE (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 3 3 184 184 18,50%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 3 3 103 103 10,50%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 5 5 111 111 11,50%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 8 8 96 96 10,30%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 13 13 76 76 8,80%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 19 19 58 58 7,60%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 25 25 45 45 6,90%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 28 28 32 32 6,00%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 30 1 31 23 23 5,40%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 27 1 28 16 16 4,40%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 21 2 23 10 1 11 3,40%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 13 5 18 5 2 7 2,50%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 5 8 13 1 2 3 1,60%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 2 6 8 1 1 0,90%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 2 5 7 1 1 0,80%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 1 4 5 0,50%
C 28,62423% < PD <= 100% 4 4 0,40%
Razem 205 36 241 760 7 767 100,00%
Razem segment klienta detalicznego 67 790 8 396 76 186 6 573 124 6 697

Rozkład portfela objętego modelem ratingowym dla segmentu klienta detalicznego (bez utraty wartości)

KLASA RATINGOWA ZAKRES PD 31.12.2022
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
MIKROPRZEDSIĘBIORCY
1 0% <= PD < 0,06% 13 13 5 5 0,40%
2 0,06% <= PD < 0,14% 244 1 245 135 135 8,80%
3 0,14% <= PD < 0,35% 550 6 556 251 2 253 18,70%
4 0,35% <= PD < 0,88% 748 40 788 181 22 203 22,90%
5 0,88% <= PD < 2,10% 708 51 759 100 12 112 20,10%
6 2,10% <= PD < 4,00% 392 51 443 39 7 46 11,30%
7 4,00% <= PD < 7,00% 316 42 358 28 3 31 9,00%
8 7,00% <= PD < 12,00% 157 27 184 6 1 7 4,40%
9 12,00% <= PD < 22,00% 67 41 108 4 2 6 2,70%
10 22,00% <= PD < 100% 9 61 70 1 3 4 1,70%
Razem 3 204 320 3 524 750 52 802 100,00%
KLINCI INDYWIDUALNI
KREDYTY MIESZKANIOWE (ZABEZPIECZONE HIPOTECZNIE) (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 1 112 69 1 181 6 6 2,00%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 1 352 66 1 418 8 2 10 2,40%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 2 654 131 2 785 18 1 19 4,70%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 4 415 199 4 614 37 2 39 7,80%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 6 221 264 6 485 72 3 75 11,00%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 7 949 355 8 304 103 3 106 14,10%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 8 827 456 9 283 117 6 123 15,80%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 7 962 582 8 544 130 4 134 14,60%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 5 678 460 6 138 92 6 98 10,50%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 3 721 310 4 031 72 2 74 6,90%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 1 818 414 2 232 41 2 43 3,80%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 660 644 1 304 19 2 21 2,20%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 219 578 797 6 3 9 1,30%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 46 527 573 1 4 5 1,00%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 2 404 406 3 3 0,70%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 1 291 292 1 1 0,50%
C 28,62423% < PD <= 100% 430 430 3 3 0,70%
Razem 52 637 6 180 58 817 722 47 769 100,00%
POŻYCZKI GOTÓWKOWE (KONSUMENCKIE) (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 27 1 28 0,30%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 33 1 34 0,30%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 67 2 69 0,70%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 133 3 136 1,30%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 252 11 263 2,60%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 405 15 420 4,10%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 598 26 624 6,20%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 890 47 937 9,20%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 1 112 83 1 195 11,80%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 1 190 132 1 322 13,00%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 1 230 196 1 426 14,00%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 1 022 256 1 278 12,60%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 681 262 943 9,30%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 350 245 595 5,90%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 139 201 340 3,40%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 48 167 215 2,10%
C 28,62423% < PD <= 100% 327 327 3,20%
Razem 8 177 1 975 10 152 100,00%
KARTY KREDYTOWE (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 51 8 59 525 11 536 20,20%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 24 3 27 188 4 192 7,40%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 33 4 37 219 5 224 8,90%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 40 4 44 228 5 233 9,40%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 51 5 56 226 5 231 9,80%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 60 6 66 201 4 205 9,20%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 63 6 69 166 4 170 8,10%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 68 8 76 131 3 134 7,10%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 71 8 79 98 3 101 6,10%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 58 6 64 61 2 63 4,30%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 49 4 53 38 1 39 3,10%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 38 4 42 22 1 23 2,20%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 26 3 29 12 12 1,40%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 5 16 21 2 6 8 1,00%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 16 16 4 4 0,70%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 11 11 2 2 0,40%
C 28,62423% < PD <= 100% 17 17 2 2 0,70%
Razem 637 129 766 2 117 62 2 179 100,00%
LIMITY ODNAWIALNE (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 5 5 199 199 20,60%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 4 4 104 104 10,90%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 7 7 108 108 11,60%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 11 11 92 92 10,40%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 17 17 74 74 9,20%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 22 22 54 54 7,70%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 27 27 41 41 6,90%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 28 28 29 29 5,80%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 28 28 22 22 5,10%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 25 25 14 14 4,00%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 19 19 9 9 2,80%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 14 14 5 5 1,90%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 9 9 2 2 1,10%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 2 5 7 1 1 0,80%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 5 5 1 1 0,60%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 3 3 0,30%
C 28,62423% < PD <= 100% 3 3 0,30%
Razem 218 16 234 753 2 755 100,00%
Razem segment klienta detalicznego 64 873 8 620 73 493 4 342 163 4 505
KLASA RATINGOWA ZAKRES PD 31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWA (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 3 3 0,00%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 0,00%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 2 2 0,00%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 4 4 0,00%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 170 170 357 357 0,60%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 114 114 1 001 5 1 006 1,30%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 1 458 10 1 468 4 434 121 4 555 7,00%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 2 791 35 2 826 7 454 62 7 516 12,00%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 7 002 262 7 264 7 971 261 8 232 18,00%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 12 380 725 13 105 8 520 233 8 753 25,50%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 4 301 1 165 5 466 4 779 539 5 318 12,50%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 6 122 295 6 417 1 358 256 1 614 9,30%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 2 467 808 3 275 895 573 1 468 5,50%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 1 318 792 2 110 580 323 903 3,50%
CCC 9,90458% < PD <= 16.83778% 269 1 013 1 282 75 423 498 2,10%
CC 16.83778% < PD <= 28.62423% 1 248 60 1 308 1 029 11 1 040 2,70%
C 28.62423% < PD <= 100% 39 39 1 1 0,00%
Razem 39 688 5 165 44 853 38 453 2 808 41 261 100,00%
MAŁE I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 10 10 1 1 0,10%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 2 2 1 1 0,00%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 3 3 13 13 0,10%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 27 27 69 69 0,70%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 58 58 265 265 2,20%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 143 143 217 4 221 2,50%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 290 4 294 340 11 351 4,40%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 725 32 757 623 31 654 9,70%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 936 54 990 660 37 697 11,60%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 1 160 103 1 263 493 68 561 12,60%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 1 465 130 1 595 484 40 524 14,60%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 1 638 150 1 788 480 42 522 15,90%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 913 252 1 165 228 120 348 10,40%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 670 327 997 117 76 193 8,20%
CCC 9,90458% < PD <= 16.83778% 208 244 452 64 64 128 4,00%
CC 16.83778% < PD <= 28.62423% 126 86 212 63 3 66 1,90%
C 28.62423% < PD <= 100% 43 75 118 3 12 15 0,90%
Razem 8 417 1 457 9 874 4 121 508 4 629 100,00%
PRZEDSIĘBIORSTWA OBJĘTE MODELEM RATINGOWYM SOP (PEKAO BANK HIPOTECZNY S.A.)
SOP1 146 36 182 55,40%
SOP2 93 5 98 29,80%
SOP3 17 17 5,20%
SOP4 1 10 11 3,30%
SOP5 5 5 1,50%
SOP6 6 6 1,80%
SOP7 10 10 3,00%
Razem 240 89 329 100,00%
Razem segment przedsiębiorstw 48 345 6 711 55 056 42 574 3 316 45 890

Rozkład portfela objętego modelem ratingowym dla segmentu przedsiębiorstw (bez utraty wartości)

KLASA RATINGOWA ZAKRES PD 31.12.2022
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWA (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 8 8 0,00%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 0,00%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 0,00%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 1 1 0,00%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 2 2 50 50 0,10%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 82 82 300 300 0,60%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 780 114 894 1 616 15 1 631 4,20%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 2 562 12 2 574 2 356 5 2 361 8,20%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 3 528 7 3 535 15 855 9 15 864 32,40%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 4 150 26 4 176 3 956 1 3 957 13,60%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 3 991 214 4 205 4 174 105 4 279 14,10%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 2 921 922 3 843 1 810 208 2 018 9,80%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 2 393 419 2 812 294 198 492 5,50%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 2 547 446 2 993 1 789 165 1 954 8,30%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 463 628 1 091 101 617 718 3,00%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 21 26 47 2 48 50 0,20%
C 28,62423% < PD <= 100% 25 25 0,00%
Razem 23 474 2 814 26 288 32 303 1 371 33 674 100,00%
MAŁE I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 4 4 0,00%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 0,00%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 3 3 3 3 0,00%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 29 29 63 63 0,20%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 106 106 196 17 213 0,90%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 400 4 404 615 10 625 2,80%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 1 006 52 1 058 1 506 46 1 552 7,20%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 2 451 43 2 494 1 888 27 1 915 12,10%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 2 169 52 2 221 2 016 65 2 081 11,80%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 3 098 159 3 257 2 157 147 2 304 15,30%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 3 023 447 3 470 1 166 179 1 345 13,20%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 1 320 491 1 811 611 164 775 7,10%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 2 041 325 2 366 949 326 1 275 10,00%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 2 639 944 3 583 1 422 303 1 725 14,60%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 275 807 1 082 81 248 329 3,90%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 37 141 178 50 50 0,60%
C 28,62423% < PD <= 100% 17 54 71 31 31 0,30%
Razem 18 618 3 519 22 137 12 673 1 613 14 286 100,00%
PRZEDSIĘBIORSTWA OBJĘTE MODELEM RATINGOWYM SOP (PEKAO BANK HIPOTECZNY S.A.)
SOP1 185 42 227 56,80%
SOP2 95 28 123 30,80%
SOP3 1 16 17 4,20%
SOP4 6 6 1,50%
SOP5 12 12 3,00%
SOP6 9 9 2,20%
SOP7 6 6 1,50%
Razem 281 119 400 100,00%
Razem segment przedsiębiorstw 42 373 6 452 48 825 44 976 2 984 47 960
KLASA RATINGOWA ZAKRES PD 31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 0,00%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 0,00%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 0,00%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 0,00%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 3 3 0,30%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 95 95 12 12 9,10%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 38 38 86 86 10,50%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 167 167 104 104 23,00%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 188 188 301 301 41,60%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 104 104 32 32 11,60%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 19 19 27 27 3,90%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 0,00%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 0,00%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 0,00%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 0,00%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 0,00%
C 28,62423% < PD <= 100% 0,00%
Razem 611 611 565 565 100,00%
KLASA RATINGOWA ZAKRES PD 31.12.2022
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO (MASTERSKALA)
AA 0% <= PD <= 0,01000% 0,00%
AA- 0,01000% < PD <= 0,01700% 0,00%
A+ 0,01700% < PD <= 0,02890% 0,00%
A 0,02890% < PD <= 0,04913% 0,00%
A- 0,04913% < PD <= 0,08352% 3 3 13 13 1,30%
BBB+ 0,08352% < PD <= 0,14199% 152 152 32 32 15,10%
BBB 0,14199% < PD <= 0,24138% 247 247 20 20 21,80%
BBB- 0,24138% < PD <= 0,41034% 128 128 30 30 12,90%
BB+ 0,41034% < PD <= 0,69758% 214 214 257 257 38,50%
BB 0,69758% < PD <= 1,18588% 104 104 3 3 8,80%
BB- 1,18588% < PD <= 2,01599% 18 18 1 1 1,60%
B+ 2,01599% < PD <= 3,42719% 0,00%
B 3,42719% < PD <= 5,82622% 0,00%
B- 5,82622% < PD <= 9,90458% 0,00%
CCC 9,90458% < PD <= 16,83778% 0,00%
CC 16,83778% < PD <= 28,62423% 0,00%
C 28,62423% < PD <= 100% 0,00%
Razem 866 866 356 356 100,00%
KLASA NADZORCZA 31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
EKSPOZYCJE Z TYTUŁU KREDYTOWANIA SPECJALISTYCZNEGO
Wysoka 341 341 328 328 3,20%
Dobra 12 847 656 13 503 5 092 364 5 456 90,90%
Zadowalająca 434 573 1 007 229 229 5,90%
Słaba 0,00%
Razem 13 622 1 229 14 851 5 649 364 6 013 100,00%
KLASA NADZORCZA 31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
EKSPOZYCJE Z TYTUŁU KREDYTOWANIA SPECJALISTYCZNEGO
Wysoka 597 597 12 12 4,20%
Dobra 8 917 136 9 053 2 274 44 2 318 79,30%
Zadowalająca 364 1 801 2 165 198 198 16,50%
Słaba 2 2 0,00%
Razem 9 878 1 939 11 817 2 484 44 2 528 100,00%
31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
EKSPOZYCJE NIE OBJĘTE MODELEM RATINGOWYM
Nieprzeterminowane 10 876 591 11 467 3 668 344 4 012 90,90%
Przeterminowane, w tym: 933 187 1 120 418 3 421 9,10%
do 1 miesiąca 824 88 912 399 399 7,70%
od 1 do 2 miesięcy 94 56 150 19 1 20 1,00%
od 2 do 3 miesięcy 15 43 58 2 2 0,40%
Razem 11 809 778 12 587 4 086 347 4 433 100,00%
31.12.2022
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYCH % PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
EKSPOZYCJE NIE OBJĘTE MODELEM RATINGOWYM
Nieprzeterminowane 19 104 688 19 792 10 825 365 11 190 92,10%
Przeterminowane, w tym: 714 1 714 2 428 230 1 231 7,90%
do 1 miesiąca 654 1 263 1 917 218 218 6,30%
od 1 do 2 miesięcy 49 440 489 11 11 1,50%
od 2 do 3 miesięcy 11 11 22 1 1 2 0,10%
Razem 19 818 2 402 22 220 11 055 366 11 421 100,00%
31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYC % PORTFELA
KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
EKSPOZYCJE Z ROZPOZNANĄ UTRATĄ WARTOŚCI
Nieprzeterminowane 1 349 2 369 205 3 923 462 63 16 541 36,80%
Przeterminowane, w tym: 2 457 3 724 1 446 7 627 16 9 1 26 63,20%
do 1 miesiąca 87 395 47 529 4 1 5 4,40%
od 1 do 3 miesięcy 98 299 16 413 6 2 8 3,50%
od 3 miesięcy do 1 roku 679 586 25 1 290 2 4 6 10,70%
od 1 do 5 lat 302 1 514 568 2 384 4 1 1 6 19,70%
powyżej 5 lat 1 291 930 790 3 011 1 1 24,90%
Razem 3 806  6 093  1 651  11 550  478 72 17 567 100,00%
31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO EKSPOZYCJI BILANSOWYCH WARTOŚĆ NOMINALNA EKSPOZYCJI POZABILANSOWYC % PORTFELA
KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
EKSPOZYCJE Z ROZPOZNANĄ UTRATĄ WARTOŚCI
Nieprzeterminowane 717 2 230 267 3 214 202 51 15 268 29,90%
Przeterminowane, w tym: 3 839 3 211 1 095 8 145 15 10 1 26 70,10%
do 1 miesiąca 654 453 27 1 134 5 5 9,80%
od 1 do 3 miesięcy 210 294 27 531 2 2 4,60%
od 3 miesięcy do 1 roku 85 548 29 662 1 1 2 5,70%
od 1 do 5 lat 694 1 182 607 2 483 15 1 16 21,40%
powyżej 5 lat 2 196 734 405 3 335 1 1 28,60%
Razem 4 556 5 441 1 362 11 359 217 61 16 294 100,00%

Rating klienta/transakcji a szczebel podejmowania decyzji kredytowej

Szczebel decyzyjny związany z zatwierdzeniem transakcji jest w bezpośredni sposób uzależniony od ratingu klienta.

Limity uprawnień są związane z zajmowanym stanowiskiem, określonym zgodnie ze strukturą organizacyjną Banku. Limity są określone biorąc pod uwagę:

  • kwotę łącznego zaangażowania Banku wobec klienta łącznie z kwotą wnioskowanej transakcji,
  • rodzaj klienta,
  • zaangażowanie osób i podmiotów powiązanych z klientem.

Walidacja modeli ratingowych

Wewnętrzna walidacja modeli i oszacowań parametrów ryzyka koncentruje się na ocenie jakości modeli ryzyka oraz dokładności i stabilności oszacowań parametrów stosowanych przez Bank. Walidacja przeprowadzana jest na poziomie każdego modelu ryzyka, przy czym dla każdej z klas ekspozycji Bank może stosować kilka modeli.

Ponadto komórka audytu wewnętrznego ma obowiązek, co najmniej raz w roku, dokonać przeglądu systemów ratingowych Banku i ich funkcjonowania, w szczególności w obszarze funkcjonowania jednostki kontroli ryzyka i oszacowań wartości parametrów ryzyka.

PORTFEL 31.12.2023
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO ODPIS WARTOŚĆ BILANSOWA NETTO
Ekspozycje bez rozpoznanej utraty wartości 159 291 -1 742 157 549
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu klienta detalicznego 76 186 -732 75 454
Mikroprzedsiębiorcy (Masterskala) 3 207 -26 3 181
Klienci indywidualni – kredyty mieszkaniowe (zabezpieczone hipotecznie) (Masterskala) 60 830 -333 60 497
Klienci indywidualni – pożyczki gotówkowe (konsumenckie) (Masterskala) 11 078 -323 10 755
Klienci indywidualni – karty kredytowe (Masterskala) 830 -39 791
Klienci indywidualni – limity odnawialne (Masterskala) 241 -11 230
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu firmowego/przedsiębiorstw 55 056 -559 54 497
Duże przedsiębiorstwa (Masterskala) 44 853 -431 44 422
Małe i średnie przedsiębiorstwa (Masterskala) 9 874 -121 9 753
Przedsiębiorstwa objęte modelem ratingowym SOP (System Oceny Punktowej) Pekao Banku Hipotecznego S.A. 329 -7 322
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu jednostek samorządu terytorialnego (Masterskala) 611 -1 610
Ekspozycje z tytułu kredytowania specjalistycznego 14 851 -314 14 537
Ekspozycje nie objęte wewnętrznym modelem ratingowym 12 587 -136 12 451
Ekspozycje z rozpoznaną utratą wartości 11 550 -7 938 3 612
Razem kredyty i pożyczki udzielone klientom podlegające utracie wartości (*) 170 841 -9 680 161 161
(*) Kredyty i pożyczki wyceniane według zamortyzowanego kosztu i wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
PORTFEL 31.12.2022
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO ODPIS WARTOŚĆ BILANSOWA NETTO
Ekspozycje bez rozpoznanej utraty wartości 157 221 -2 146 155 075
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu klienta detalicznego 73 493 -1 074 72 419
Mikroprzedsiębiorcy 3 524 -23 3 501
Klienci indywidualni – kredyty mieszkaniowe (zabezpieczone hipotecznie) (Masterskala) 58 817 -614 58 203
Klienci indywidualni – pożyczki gotówkowe (konsumenckie) (Masterskala) 10 152 -393 9 759
Klienci indywidualni – karty kredytowe (Masterskala) 766 -35 731
Klienci indywidualni – limity odnawialne (Masterskala) 234 -9 225
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu firmowego/przedsiębiorstw 48 825 -590 48 235
Duże przedsiębiorstwa (Masterskala) 26 288 -276 26 012
Małe i średnie przedsiębiorstwa (Masterskala) 22 137 -303 21 834
Przedsiębiorstwa objęte modelem ratingowym SOP (System Oceny Punktowej) Pekao Banku Hipotecznego S.A. 400 -11 389
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu jednostek samorządu terytorialnego (Masterskala) 866 -1 865
Ekspozycje z tytułu kredytowania specjalistycznego 11 817 -249 11 568
Ekspozycje nie objęte wewnętrznym modelem ratingowym 22 220 -232 21 988
Ekspozycje z rozpoznaną utratą wartości 11 359 -7 896 3 463
Razem kredyty i pożyczki udzielone klientom podlegające utracie wartości (*) 168 580 -10 042 158 538
(*) Kredyty i pożyczki wyceniane według zamortyzowanego kosztu i wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
PORTFEL 31.12.2023
WARTOŚĆ NOMINALNA ODPIS
Ekspozycje bez rozpoznanej utraty wartości 63 598 -265
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu klienta detalicznego 6 697 -11
Mikroprzedsiębiorcy (Masterskala) 1 189 -1
Klienci indywidualni – kredyty mieszkaniowe (zabezpieczone hipotecznie) (Masterskala) 2 312 -6
Klienci indywidualni – karty kredytowe (Masterskala) 2 429 -3
Klienci indywidualni – limity odnawialne (Masterskala) 767 -1
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu firmowego/przedsiębiorstw 45 890 -178
Duże przedsiębiorstwa (Masterskala) 41 261 -160
Małe i średnie przedsiębiorstwa (Masterskala) 4 629 -18
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu jednostek samorządu terytorialnego (Masterskala) 565
Ekspozycje z tytułu kredytowania specjalistycznego 6 013 -58
Ekspozycje nie objęte wewnętrznym modelem ratingowym 4 433 -18
Ekspozycje z rozpoznaną utratą wartości 567 -238
Razem ekspozycje pozabilansowe udzielone klientom 64 165 -503
PORTFEL 31.12.2022
WARTOŚĆ NOMINALNA ODPIS
Ekspozycje bez rozpoznanej utraty wartości 66 770 -314
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu klienta detalicznego 4 505 -7
Mikroprzedsiębiorcy 802 -1
Klienci indywidualni – kredyty mieszkaniowe (zabezpieczone hipotecznie) (Masterskala) 769 -2
Klienci indywidualni – karty kredytowe (Masterskala) 2 179 -3
Klienci indywidualni – limity odnawialne (Masterskala) 755 -1
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu firmowego/przedsiębiorstw 47 960 -214
Duże przedsiębiorstwa (Masterskala) 33 674 -129
Małe i średnie przedsiębiorstwa (Masterskala) 14 286 -85
Portfel objęty modelem ratingowym dla segmentu jednostek samorządu terytorialnego (Masterskala) 356
Ekspozycje z tytułu kredytowania specjalistycznego 2 528 -14
Ekspozycje nie objęte wewnętrznym modelem ratingowym 11 421 -79
Ekspozycje z rozpoznaną utratą wartości 294 -77
Razem ekspozycje pozabilansowe udzielone klientom 67 064 -391
31.12.2023 WARTOŚĆ BILANSOWA %PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
NALEŻNOŚCI OD BANKÓW WYCENIANE WEDŁUG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
AA+ do AA- 271 271 11,10%
A+ do A- 1 144 -1 1 143 46,70%
BBB+ do BBB- 114 114 4,70%
BB+ do BB- 2 2 0,10%
B+ do B- 1 1 0,00%
bez ratingu 842 14 60 916 37,40%
Razem wartość bilansowa brutto 2 374 13 60 2 447 100,00%
Odpis -1 -1
Wartość bilansowa netto 2 373 13 60 2 446
31.12.2023 WARTOŚĆ BILANSOWA %PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
NALEŻNOŚCI OD BANKÓW WYCENIANE WEDŁUG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
AA+ do AA- 158 158 3,40%
A+ do A- 2 468 2 468 52,70%
BBB+ do BBB- 1 104 1 104 23,60%
BB+ do BB- 98 98 2,10%
B+ do B- 2 2 0,00%
bez ratingu 724 128 852 18,20%
Razem wartość bilansowa brutto 4 554 128 4 682 100,00%
Odpis -1 -2 -3
Wartość bilansowa netto 4 553 126 4 679
(*) Dotyczy należności od banków prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach „Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych” i „Należności od banków”.
31.12.2023 WARTOŚĆ BILANSOWA %PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WEDŁUG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
AAA 13 415 13 415 14,40%
AA+ do AA- 3 753 3 753 4,00%
A+ do A- 41 667 41 667 44,70%
BBB+ do BBB- 255 255 0,30%
BB+ do BB- 690 690 0,70%
bez ratingu 33 358 83 96 33 537 35,90%
Razem wartość bilansowa brutto 93 138 83 96 93 317 100,00%
Odpis -83 -3 -71 -157
Wartość bilansowa netto 93 055 80 25 93 160
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WEDŁUG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY
AAA 1 289 1 289 8,00%
A+ do A- 10 088 10 088 62,70%
BBB+ do BBB- 854 854 5,30%
BB+ do BB- 208 208 1,30%
bez ratingu 3 612 38 3 650 22,70%
Razem wartość bilansowa 16 051 38 16 089 100,00%
Odpis (**) -26 -1 -27
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE PRZEZNACZONE DO OBROTU
AAA 230 15,80%
A+ do A- 1 103 75,60%
BBB+ do BBB- 13 0,90%
bez ratingu 112 7,70%
Razem wartość bilansowa 1 458 100,00%
(*) Dotyczy dłużnych papierów wartościowych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach „Papiery wartościowe” i „Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań”
(**) Odpis dotyczący dłużnych papierów wartościowych wycenianych według wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej.
31.12.2022 WARTOŚĆ BILANSOWA %PORTFELA
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WEDŁUG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
AAA 5 264 5 264 8,40%
AA+ do AA- 1 750 1 750 2,80%
A+ do A- 30 984 30 984 49,30%
BBB+ do BBB- 247 247 0,40%
BB+ do BB- 670 670 1,10%
bez ratingu 23 807 24 63 23 894 38,00%
Razem wartość bilansowa brutto 62 722 24 63 62 809 100,00%
Odpis -77 -24 -53 -154
Wartość bilansowa netto 62 645 10 62 655
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WEDŁUG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY
AAA 2 339 2 339 13,70%
A+ do A- 9 590 9 590 56,00%
BBB+ do BBB- 1 176 1 176 6,90%
BB+ do BB- 207 207 1,20%
bez ratingu 3 738 64 3 802 22,20%
Razem wartość bilansowa 17 050 64 17 114 100,00%
Odpis (**) -35 -2 -37
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE PRZEZNACZONE DO OBROTU
AAA 14 1,50%
A+ do A- 767 82,50%
BBB+ do BBB- 15 1,60%
bez ratingu 134 14,40%
Razem wartość bilansowa 930 100,00%
(*) Dotyczy dłużnych papierów wartościowych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach „Papiery wartościowe” i „Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań”
(**) Odpis dotyczący dłużnych papierów wartościowych wycenianych według wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej.
31.12.2023 INSTRUMENTY POCHODNE PRZEZNACZONE DO OBROTU INSTRUMENTY POCHODNE ZABEZPIECZAJĄCE RAZEM % PORTFELA
BANKI POZOSTAŁE INSTYTUCJE FINANSOWE PODMIOTY NIEFINANSOWE BANKI POZOSTAŁE INSTYTUCJE FINANSOWE PODMIOTY NIEFINANSOWE
AAA 4 4
AA+ do AA- 140 983 41 91 1 255 12,40%
A+ do A- 1 771 19 17 229 2 036 20,10%
BBB+ do BBB- 131 42 10 183 1,80%
BB+ do BB- 1 1
B+ do B-
bez ratingu 71 5 712 426 29 405 6 643 65,70%
Razem 2 118 6 714 485 309 496 10 122 100,00%
31.12.2022 INSTRUMENTY POCHODNE PRZEZNACZONE DO OBROTU INSTRUMENTY POCHODNE ZABEZPIECZAJĄCE RAZEM % PORTFELA
BANKI POZOSTAŁE INSTYTUCJE FINANSOWE PODMIOTY NIEFINANSOWE BANKI POZOSTAŁE INSTYTUCJE FINANSOWE PODMIOTY NIEFINANSOWE
AAA
AA+ do AA- 159 1 386 11 1 556 10,10%
A+ do A- 2 264 19 90 2 373 15,40%
BBB+ do BBB- 312 191 503 3,30%
BB+ do BB- 3 3
B+ do B-
bez ratingu 152 10 125 478 29 150 10 934 71,20%
Razem 2 890 11 530 669 119 161 15 369 100,00%

Charakterystyka modelu tworzenia odpisów aktualizujących

W Grupie odpisy aktualizujące tworzone są zgodnie z MSSF 9. Standard ten zakłada kalkulację odpisów z tytułu utraty wartości w oparciu o oczekiwane straty kredytowe z uwzględnianiem prognoz i spodziewanych przyszłych warunków ekonomicznych w kontekście oceny ryzyka kredytowego ekspozycji.

Model oczekiwanych strat kredytowych

Model oczekiwanych strat kredytowych stosuje się do składników aktywów finansowych zakwalifikowanych, zgodnie z postanowieniami MSSF 9, jako aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne dochody całkowite (z wyjątkiem instrumentów kapitałowych), a także do udzielonych zobowiązań pozabilansowych.

Model oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9 opiera się na podziale ekspozycji na 3 Koszyki w zależności od zmian dotyczących jakości kredytowej w porównaniu do początkowego ujęcia aktywów w księgach. Sposób kalkulacji odpisu z tytułu utraty wartości zależy od koszyka.

KOSZYK KRYTERIUM KLASYFIKACJI DO KOSZYKA SPOSÓB KALKULACJI ODPISU Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI
Koszyk 1 Ekspozycje, dla których od momentu początkowego ujęcia do daty bilansowej nie zidentyfikowano znacznego wzrostu ryzyka kredytowego i nie stwierdzono utraty wartości 12-miesięczna oczekiwana strata kredytowa
Koszyk 2 Ekspozycje, dla których od momentu początkowego ujęcia do daty bilansowej zidentyfikowano znaczny wzrost ryzyka kredytowego i nie stwierdzono utraty wartości Oczekiwana strata kredytowa w horyzoncie dożywotnim
Koszyk 3 Ekspozycje, dla których stwierdzono utratę wartości

Ponadto aktywa finansowe, które zostały zaklasyfikowane jako POCI w momencie początkowego ujęcia (tj. aktywa z rozpoznaną utratą wartości na dzień nabycia lub udzielenia), traktowane są jako POCI we wszystkich następnych okresach do momentu ich wyksięgowania. Zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy w międzyczasie ustały przesłanki utraty wartości. Innymi słowy, aktywa raz rozpoznane jako POCI pozostają w tym statusie niezależnie od przyszłych zmian szacunków dotyczących generowanych przez nie przepływów pieniężnych.

W przypadku instrumentów o statusie POCI straty kredytowe ujmowane są w wysokości life-time ECL przez cały okres życia tych instrumentów.

Kalkulacja oczekiwanych strat kredytowych

Na potrzeby kalkulacji straty kredytowej zgodnie z MSSF 9 Grupa porównuje przepływy pieniężne, które powinna otrzymać zgodnie z umową z kredytobiorcą z szacowanymi przez Grupę przepływami, które spodziewa się otrzymać. Tę różnicę Grupa dyskontuje efektywną stopą procentową.

Oczekiwane straty kredytowe wyznaczane są w okresie kontraktowej wymagalności z wyjątkiem produktów spełniających kryteria MSSF 9 par. 5.5.20, dla których Grupa wyznacza oczekiwane straty w okresie, w którym jest narażona na ryzyko kredytowe (tj. w ekonomicznym okresie zapadalności).

Metodyka kalkulacji parametrów grupowych – PD, RR oraz EAD 

Kalkulacja oczekiwanych strat kredytowych w horyzoncie dożywotnim wymaga zastosowania wieloletnich parametrów ryzyka.

Wieloletnie parametry PD (ang. „Probability of Default”) stanowią ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia default w kolejnych rocznych interwałach w okresie dożywotnim. Wieloletnia krzywa PD dla danej ekspozycji uzależniona jest od bieżącej wartości parametru PD w horyzoncie 12 miesięcy (i właściwej klasy ratingowej) wyznaczonej w oparciu o wewnętrzne modele PD Grupy. W procesie estymacji Grupa:

  • estymuje nieobciążone parametry PD bez uwzględnienia dodatkowych marż konserwatyzmu (MSSF 9 par. 5.5.17(a)),
  • uwzględnia bieżące jak i prognozowane warunki makroekonomiczne (MSSF 9 par. 5.5.17(c)).

Kalkulacja oczekiwanych stóp odzysku (RR – ang. „Recovery Rate”) oparta jest o model „poolowy”, w którym w ramach homogenicznych grup kalkulowane są średnie wartości miesięcznych odzysków warunkowo względem miesiąca od identyfikacji defaultu (MSD). Homogeniczne grupy rachunków zostały wyodrębnione na podstawie następujących charakterystyk:

  • typu kredytobiorcy,
  • typu produktu,
  • przedziałów wartości parametru LTV (dla kredytów hipotecznych i pożyczek mieszkaniowych) i kwoty kredytu (dla wybranych produktów).

W ramach zdefiniowanych homogenicznych grup kalkulowane są średnie miesięczne stopy odzysku, na które składają się spłaty i odzyski z windykacji wynikające zarówno z części zabezpieczonej jak i niezabezpieczonej ekspozycji, ważone wartością zaległego kapitału obserwowaną na początek danego MSD.

Dla produktów, dla których jest dostępny harmonogram spłat Grupa wyznacza wartość ekspozycji na moment wystąpienia default (EAD, ang. „Exposure at Default”) oraz kapitału na moment wystąpienia default (PAD, ang. „Principal at Default”) w okresie dożywotnim (tj. dla przyszłych spłat) bazując na kontraktowych harmonogramach płatności oraz uwzględniając następujące efekty:

  • efekt zaległych rat kapitału i odsetek związany z oczekiwanym brakiem płatności ostatnich rat przed wystąpieniem defaultu,
  • efekt występowania zaległych płatności (kapitału i odsetek) na datę kalkulacji odpisu aktualizującego,
  • efekt rozliczenia korekty z tytułu ESP w czasie.

Dla produktów, dla których nie jest dostępny harmonogram spłat Grupa wyznacza wartości wieloletnich EAD i PAD wykorzystując parametry CCF (ang. „Credit Coversion Factor”). Parametry CCF są zróżnicowane w zależności od portfela i horyzontu czasowego estymacji EAD/PAD.

Dla ekspozycji, dla których nie jest możliwe wyznaczenie parametrów ryzyka na podstawie wewnętrznych modeli, Grupa przyjmuje podejście polegające na zastosowaniu parametrów z innych portfeli o zbliżonych charakterystykach.

Modele i parametry wykorzystywane do tworzenia odpisów są poddawane okresowej walidacji.

Zmiany w kalkulacji oczekiwanych strat kredytowych wprowadzone w 2023 roku

Grupa w 2023 roku nie zmieniła swojego podejścia do zasad kalkulacji odpisów aktualizujących.

W szczególności Grupa nie wprowadziła, w stosunku do stanu na koniec 2022, istotnych zmian w zakresie prognozowania jakości portfela i nadal wykorzystuje analizy trendów dla portfeli detalicznych oraz analizę ilościowo/ekspercką dla pozostałych portfeli. Ze względu na niestabilność warunków wewnętrznych i zewnętrznych nadal utrzymuje wysokie prawdopodobieństwo materializacji scenariusza negatywnego (50%).

Utrzymując rozwiązanie wypracowane w 2022 roku Grupa selekcjonuje klientów funkcjonujących w branżach podwyższonego ryzyka i zwiększa na nich poziom PD o 100%. W konsekwencji Grupa utrzymuje zwiększony poziom oczekiwanych strat kredytowych w wysokości 216 milionów złotych dla portfela kredytów pracujących o łącznej wartości bilansowej brutto 18 797 milionów złotych. Analiza branż uwzględniała pośredni wpływ konfliktu zbrojnego na Ukrainie, wyraźne hamowanie popytu krajowego i inwestycji, obciążenie kosztami odsetkowymi wynikającymi z kredytów i pożyczek (ze względu na wysoki poziom stóp procentowych NBP). Branże objęte korektą mające największy udział w portfelu kredytowym Banku wg działów PKD to: 68 działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, 49 transport lądowy oraz transport rurociągowy, 41 roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, 23 produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, 16 produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy (z wyłączeniem mebli).

Analiza wrażliwości oczekiwanych strat kredytowych ze względu na zmiany parametrów PD i RR/LGD

Tabele poniżej prezentują wyniki analizy wrażliwości ECL dla założonych zmian parametrów PD i RR/LGD przeprowadzonej osobno dla ekspozycji objętych analizą indywidualną i grupową. Dla ekspozycji objętych analizą grupową przedstawiono scenariusz wzrostu i spadku PD i stopy odzysku (RR=1-LGD), o 1% i 5% vs wartości wykorzystane do kalkulacji oczekiwanej straty kredytowej na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku. Dla ekspozycji analizowanych indywidualnie przedstawiono natomiast szacunkowy wpływ zmniejszenia odzysków z zabezpieczeń uwzględnianych w scenariuszu windykacyjnym o 10%.

31.12.2023
DELTA PARAMETRU
SCENARIUSZ
ANALIZA GRUPOWA ANALIZA INDYWIDUALNA
ZMIANA PD ZMIANA STOPY ODZYSKU (1-LGD) ZMIANA ODZYSKÓW
-10,00% n/d n/d 38
-5,00% -86,2 256,1 n/d
-1,00% -17,3 51,2 n/d
1,00% 16,8 -51,2 n/d
5,00% 83,8 -256 n/d
31.12.2022
DELTA PARAMETRU
SCENARIUSZ
ANALIZA GRUPOWA ANALIZA INDYWIDUALNA
ZMIANA PD ZMIANA STOPY ODZYSKU (1-LGD) ZMIANA ODZYSKÓW
-10,00% n/d n/d 57,1
-5,00% -95 246,7 n/d
-1,00% -19 49,3 n/d
1,00% 16,1 -49,1 n/d
5,00% 93,4 -243 n/d

Ekspozycje o niskim ryzyku kredytowym

Zgodnie z par. 5.5.10 Standardu MSSF 9 ekspozycje, które na datę sprawozdawczą są uznawane za ekspozycje o niskim ryzyku kredytowym, mogą pozostać w Koszyku 1, niezależnie od skali względnego pogorszenia jakości kredytowej od momentu początkowego ujęcia. Zgodnie z par. B.5.5.22 standardu MSSF 9 ryzyko kredytowe instrumentu finansowego uznaje się za niskie, gdy:

  • instrument finansowy wiąże się z niskim ryzykiem niewykonania zobowiązania,
  • pożyczkobiorca ma wysoką krótkoterminową zdolność spełniania swych obowiązków w zakresie wynikającym z umowy,
  • niekorzystne zmiany warunków gospodarczych i biznesowych w dłuższej perspektywie mogą – lecz nie muszą – ograniczyć zdolność pożyczkobiorcy do wypełniania jego obowiązków w zakresie wynikającym z umowy.

Grupa stosuje kryterium niskiego ryzyka kredytowego (ang. „Low Credit Risk”) dla trzech portfeli: ekspozycji wobec banków, ekspozycji wobec jednostek samorządu terytorialnego oraz ekspozycji wobec Skarbu Państwa i NBP.

Kryteria klasyfikacji do Koszyka 2

Aktywa finansowe, dla których na datę bilansową Grupa zidentyfikuje istotny wzrost ryzyka kredytowego od momentu początkowego ujęcia, klasyfikowane są do Koszyka 2. Grupa uznaje, że dla danego aktywa został zidentyfikowany istotny wzrost ryzyka kredytowego jeśli zostanie spełnione kryterium ilościowe lub jakościowe, w szczególności jeśli przeterminowanie przekroczy 30 dni, przy czym wystąpienie danego kryterium jest weryfikowane na poziomie ekspozycji.

Kryteria ilościowe

Biorąc pod uwagę wymogi standardu, Grupa zdefiniowała dwie podstawowe charakterystyki modelu ilościowego:

  • miarę, na podstawie której dokonywana jest ocena zmiany ryzyka,
  • próg istotności miary po przekroczeniu, którego Bank uznaje, że nastąpił istotny wzrost ryzyka kredytowego.

Miarę, na podstawie której dokonywana jest ocena zmiany ryzyka Grupa wyznaczyła jako stosunek średniej rocznej:

  • bieżącej oceny ryzyka kredytowego określonej jako dożywotnie PD w horyzoncie od daty sprawozdawczej do daty zapadalności wyznaczone na podstawie charakterystyk obowiązujących na datę sprawozdawczą,
  • pierwotnej oceny ryzyka kredytowego określonej jako dożywotnie PD w okresie od daty sprawozdawczej do daty zapadalności wyznaczone na podstawie charakterystyk obowiązujących na datę początkowego ujęcia.

Ocena istotności pogorszenia ryzyka kredytowego przeprowadzana jest przez porównanie obserwowanej miary z progiem, powyżej którego Grupa uznaje, iż nastąpiło istotne pogorszenie ryzyka kredytowego. Próg ten to 2 powiększone o narzut. Kalibracja narzutu odbywa się osobno dla każdej grupy homogenicznej portfeli modelowanych tak, aby odpowiadał apetytowi na ryzyko Grupy w okresie przypadającym na czas zawarcia transakcji.

Bezwzględnym kryterium ilościowym klasyfikacji do Koszyka 2 jest wartość jednorocznego PD wyznaczonego przy pomocy modeli scoringowych/ratingowych powyżej poziomu 25%. Kryterium to wynika z faktu, że Grupa udzielając kredytów nie akceptuje ryzyka wyższego niż około 10%. PD na poziomie 25% oznacza więc z definicji znaczny wzrost ryzyka kredytowego.

Grupa dodatkowo stosuje benchmarking poziomu kredytów klasyfikowanych do Koszyka 2 w oparciu o dane NBP i średni długoterminowy DR („default rate”) danego portfela. Jeśli udział Koszyka 2 w Banku jest niższy niż średnia długoterminowa dla sektora w danym portfelu (bądź 3-krotność DR), wówczas Bank klasyfikuje do Koszyka 2 kredyty aż do osiągnięcia tej wartości, gdzie kredyty są przesuwane w kolejności odpowiadającej ich odległości od Koszyka 2 w oparciu o pozostałe dwa kryteria.

Każde z opisanych trzech kryteriów stosowane jest odrębnie.

Poniższe tabele prezentuje średnie arytmetyczne wartości miary (*) zmiany ryzyka na dzień 31 grudnia 2023 roku oraz 31 grudnia 2022 roku wyznaczone dla najistotniejszych portfeli objętych modelem ilościowym.

PORTFEL ŚREDNIA MIARA WZROSTU RYZYKA KREDYTOWEGO NA 31.12.2023
KOSZYK 1 KOSZYK 2
Kredyty gotówkowe 0,6 2,7
Kredyty hipoteczne 0,8 2,6
Kredyty SME 0,5 2,3
Kredyty dla pozostałych przedsiębiorstw 0,4 1,3
PORTFEL ŚREDNIA MIARA WZROSTU RYZYKA KREDYTOWEGO NA 31.12.2022
KOSZYK 1 KOSZYK 2
Kredyty gotówkowe 0,8 3
Kredyty hipoteczne 0,8 2,6
Kredyty SME 0,4 1,8
Kredyty dla pozostałych przedsiębiorstw 0,5 1,5

(*) Miarę, na podstawie której dokonywana jest ocena zmiany ryzyka Bank wyznaczył jako stosunek:

  • bieżącej oceny ryzyka kredytowego określonej jako dożywotnie PD w horyzoncie od daty sprawozdawczej do daty zapadalności wyznaczone na podstawie charakterystyk obowiązujących na datę sprawozdawczą,
  • pierwotnej oceny ryzyka kredytowego określonej jako dożywotnie PD w okresie od daty sprawozdawczej do daty zapadalności wyznaczone na podstawie charakterystyk obowiązujących na datę początkowego ujęcia.

Kryteria jakościowe

W wyniku przeprowadzanego przez Grupę procesu monitoringu identyfikowane są kryteria jakościowe alokacji do Koszyka 2 takie jak:

  • kwota zaległości jednocześnie powyżej zadanego progu materialności (400 złotych dla ekspozycji detalicznych i 2 000 złotych dla ekspozycji niedetalicznych) oraz progu względnego 1% przez ponad 30 dni do 90 dni włącznie,
  • wystąpienie opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, poniżej progów materialności,
  • wystąpienie statusu forbearance,
  • ekspozycja znajduje się na liście Watch.

Poza powyższymi, dla ekspozycji objętych monitoringiem indywidualnym, Grupa określiła szereg specyficznych kryteriów jakościowych dla różnych typów portfeli, takich jak między innymi zmiany wewnętrznej oceny ratingowej, zmiany klas nadzorczych dla wybranych segmentów (np. specjalistyczne finansowanie), sygnały ostrzegawcze identyfikowane w systemie służącym do monitorowania i zarządzania ryzykiem kredytowym bądź wyniki indywidualnego monitoringu.

W przypadku udzielenia wakacji kredytowych wynikających z ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom z dnia 14 lipca 2023 roku Grupa stosuje podejście, spójne z wskazówkami regulacyjnymi w tym zakresie. Udzielenie wakacji kredytowych nie powoduje automatycznej reklasyfikacji do Koszyka 2. Reklasyfikacja taka jest jednak dokonywana, jeśli na pogorszenie ryzyka kredytowego wpływają dodatkowe czynniki wskazujące na problemy dłużnika. W okresie trwania wakacji kredytowych Grupa wstrzymuje naliczanie dni zaległości.

Kryterium klasyfikacji do Koszyka 3

Aktywa finansowe, dla których na datę bilansową Grupa zidentyfikowała wystąpienia zdarzenia default klasyfikowane są do Koszyka 3.

Grupa uznaje, że dla danego aktywa został zidentyfikowany default jeśli wystąpiła co najmniej jedna z przesłanek:

  • kwota zaległości jednocześnie powyżej zadanego progu materialności (400 złotych dla ekspozycji detalicznych i 2 000 złotych dla ekspozycji niedetalicznych) oraz progu względnego 1% przez ponad 90 dni,
  • ekspozycja w trakcie procesu restrukturyzacji,
  • zajście innej jakościowej przesłanki utraty wartości.

Dla segmentów SME i korporacyjnego default jest identyfikowany na poziomie klienta, natomiast dla segmentu detalicznego na poziomie klient/grupa produktowa. Kryterium dni i kwoty opóźnień również definiowane jest na wskazanym poziomie identyfikacji.

Grupa stosuje 6-miesięczny okres kwarantanny obowiązujący od momentu ustania wszystkich przesłanek default.

Na koniec 2023 roku Grupa uwzględniła dodatkowo w Koszyku 3 kredyty hipoteczne CHF zgodnie z zasadami przedstawionymi w Nocie 46.3.

Prognozy parametrów ryzyka

Bazując na istotnej inercji portfeli ekspozycji detalicznych, dla których jakość zmienia się powoli, a obserwowane tendencje trwają zazwyczaj wiele lat, zastosowano dla nich analizę trendów. W oparciu o historię zrealizowanych stóp niewykonania zobowiązania (DR – ang. „Default Rate”) dla portfeli ekspozycji detalicznych wyznaczono trendy, które wykorzystano następnie do projekcji na przyszłość. Dla portfela niedetalicznego z kolei projekcje oparto o ocenę przyszłej koniunktury gospodarczej wykorzystaną do korekty przeciętnej szkodowości tego portfela w trakcie całego cyklu gospodarczego. Analiza dla portfela niedetalicznego obejmuje przy tym następujące kroki logiczne: ocenę prognozowanej koniunktury gospodarczej w oparciu o ekspercką ocenę Banku i badania koniunktury przedsiębiorstw GUS, przetłumaczenie tej oceny na miarę ilościową w skali 0-100%  odzwierciedlającą fazę cyklu gospodarczego (gdzie np. 75% oznacza taką sytuację, że w przeszłości w 75% obserwacji występowała sytuacja lepsza, a w 25% sytuacja gorsza), odczytanie z historycznego rozkładu zrealizowanych wartości DR kwantyla odpowiadającego ilościowej ocenie obecnej koniunktury i wykorzystanie go jako prognozy warunków na najbliższy rok. W drugim roku okresu prognozy zakłada się liniową konwergencję do średniej szkodowości w cyklu gospodarczym, która osiągana jest w piątym roku prognozy (co odzwierciedla średnio kilkuletnią długość cykli gospodarczych).

Tabele poniżej prezentują projekcje 12-miesięcznego PD wykorzystanego w kalkulacji odpisów w scenariuszu bazowym. Dla portfela detalicznego są to parametry ważone wartością bilansową brutto ograniczoną do 2 mln PLN na poziomie kredytu dla kredytów gotówkowych i kredytów hipotecznych i na poziomie klienta dla kredytów SME. Dla niedetalicznego parametry ważone są ekspozycją ograniczoną do 20 mln PLN na poziomie klienta. Prognozy w scenariuszu bazowym, optymistycznym i pesymistycznym uwzględniają narzut na PD z tytułu branż podwyższonego ryzyka opisany w sekcji Model oczekiwanych strat kredytowych.

PORTFEL 31.12.2023
MEDIANA HISTORYCZNA PROGNOZA PD BAZOWA
Kredyty gotówkowe 3,70% 4,30%
Kredyty hipoteczne 0,50% 0,70%
Kredyty SME 3,60% 5,40%
Kredyty dla pozostałych przedsiębiorstw 1,70% 4,10%
PORTFEL 31.12.2022
MEDIANA HISTORYCZNA PROGNOZA PD BAZOWA
Kredyty gotówkowe 3,90% 5,00%
Kredyty hipoteczne 0,50% 0,60%
Kredyty SME 3,50% 5,50%
Kredyty dla pozostałych przedsiębiorstw 1,80% 4,10%

Definicja scenariuszy

Parametry PD przedstawione w poprzedniej sekcji dotyczą scenariusza bazowego rozwoju jakości portfela. Odzwierciedlają założenie powolnego wyjścia ze spowolnienia gospodarczego przy utrzymującej się wysokiej inflacji i stopach procentowych (wzrost PKB na poziomie 0,5%, średnioroczna inflacja około 10% i WIBOR 3M na koniec roku ponad 5,5%). Poniżej opisano założenia dla pozostałych scenariuszy oraz przedstawiono przypisywane im wagi.

Bank w zastosowanym podejściu do kalkulacji odpisów uwzględnia 3 scenariusze rozwoju jakości portfela: bazowy (przedstawiony powyżej), optymistyczny (zakładający pozytywne zmiany jakości portfela w kolejnych latach względem scenariusza bazowego) oraz pesymistyczny (zakładający negatywne zmiany w stosunku do scenariusza bazowego). Do scenariusza bazowego przypisał prawdopodobieństwo 45%, pozytywnego 5%, a negatywnego 50%. Wysoki udział scenariusza negatywnego odzwierciedla ekspercką ocenę Banku w zakresie możliwości realizacji zagrożeń stojących przed Polską gospodarką i ich istotnego wpływu na portfel kredytowy z uwzględnieniem:

  • danych makro-ekonomicznych, które pokazują najmocniejsze od 15 lat, pomijając okres pandemii COVID-19, spowolnienie gospodarcze (PKB, inflacja, inflacja producencka, stopy procentowe),
  • badań koniunktury, które potwierdzają trudną, oczekiwaną sytuację gospodarczą (PMI, NBP, GUS),
  • rekordowych liczb restrukturyzacji firm oraz upadłości konsumenckich,
  • zagrożeń geopolitycznych.

Pojedynczo ryzyko tych scenariuszy jest w ocenie Banku równe lub mniejsze niż 50%, ale ich liczba implikuje wysokie ryzyko materializacji któregoś z nich.

Zróżnicowany charakter obserwowanych zagrożeń oraz załamanie zależności pomiędzy parametrami jakości portfela kredytowego, a zmiennymi makroekonomicznymi wskazane w poprzedniej sekcji oznacza brak możliwości sformułowania scenariuszy w postaci skrajnych zmian czynników makroekonomicznych. Bank zastosował w związku z tym alternatywne podejście, w którym scenariusze zmian PD wyznaczane są na podstawie historycznej zmienności DR. Do scenariusza negatywnego przypisywane są wartości odpowiadające wysokim obserwacjom z przeszłości i analogicznie dla scenariusza pozytywnego przypisywane są wartości odpowiadające niskim obserwacjom z przeszłości. Przekłada się to na następujące projekcje 12-miesięcznego PD.

PORTFEL 31.12.2023
SCENARIUSZ POZYTYWNY SCENARIUSZ NEGATYWNY
Kredyty gotówkowe 2,50% 7,00%
Kredyty hipoteczne 0,50% 1,10%
Kredyty SME 3,70% 5,90%
Kredyty dla pozostałych przedsiębiorstw 2,00% 5,00%
PORTFEL 31.12.2022
SCENARIUSZ POZYTYWNY SCENARIUSZ NEGATYWNY
Kredyty gotówkowe 2,50% 7,00%
Kredyty hipoteczne 0,50% 1,10%
Kredyty SME 3,70% 5,90%
Kredyty dla pozostałych przedsiębiorstw 2,00% 5,00%

Bank przeprowadził też analizy potwierdzające brak zależności stóp odzysku dla ekspozycji niepracujących (parametr RR) od sytuacji gospodarczej. W związku z tym w każdym ze scenariuszy przyjmuje się te same wartości stóp odzysku.

Spółki zależne Banku wyznaczają odpisy zgodnie z MSSF 9. Ze względu na specyfikę spółek i ich portfeli nie jest stosowana pełna synchronizacja scenariuszy używanych w kalkulacji odpisów.

Analiza wrażliwości dotycząca prognozy sytuacji makroekonomicznej

Grupa wyznacza oczekiwane straty kredytowe z uwzględnieniem 3 scenariuszy dla sytuacji makroekonomicznej: bazowego (z prawdopodobieństwem realizacji 45%), optymistycznego (zakładającego pozytywne zmiany jakości portfela w kolejnych latach względem scenariusza bazowego, z prawdopodobieństwem realizacji 5%) oraz pesymistycznego (zakładającego negatywne zmiany sytuacji w kolejnych latach względem scenariusza bazowego, z prawdopodobieństwem realizacji 50%).

Zaprezentowane w tabeli poniżej zmiany (w milionach złotych) oczekiwanych strat kredytowych dla ekspozycji bez utraty wartości zostały wyznaczone jako różnica pomiędzy oczekiwanymi stratami kredytowymi wyliczonymi dla konkretnego scenariusza makroekonomicznego a oczekiwanymi stratami kredytowymi wyliczonymi z uwzględnieniem wszystkich scenariuszy makroekonomicznych zważonych prawdopodobieństwem ich realizacji (zgodnie z MSSF9).

31.12.2023 SCENARIUSZ BAZOWY SCENARIUSZ OPTYMISTYCZNY SCENARIUSZ PESYMISTYCZNY
Zmiana poziomu oczekiwanych strat kredytowych dla ekspozycji bez utraty wartości (Koszyk 1 i 2), przy założeniu 100% realizacji scenariusza -233 -891 310
31.12.2022 SCENARIUSZ BAZOWY SCENARIUSZ OPTYMISTYCZNY SCENARIUSZ PESYMISTYCZNY
Zmiana poziomu oczekiwanych strat kredytowych dla ekspozycji bez utraty wartości (Koszyk 1 i 2), przy założeniu 100% realizacji scenariusza -212 -911 295
31.12.2023 KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
NALEŻNOŚCI OD BANKÓW ORAZ BANKU CENTRALNEGO WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU (*)
Wartość bilansowa brutto 10 834 13 60 10 907
Odpis -9 -9
Wartość bilansowa 10 825 13 60 10 898
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
Wartość bilansowa brutto 142 095 17 114 3 806 6 093 1 651 170 759
Odpis -796 -945 -2 443 -4 347 -1 148 -9 679
Wartość bilansowa 141 299 16 169 1 363 1 746 503 161 080
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY (**)
Wartość bilansowa brutto 82 82
Odpis -1 -1
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
Wartość bilansowa brutto 93 138 83 96 93 317
Odpis -83 -3 -71 -157
Wartość bilansowa 93 055 80 25 93 160
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY (**)
Wartość bilansowa brutto 16 051 38 16 089
Odpis -26 -1 -27
UDZIELONE ZOBOWIĄZANIA POZABILANSOWE
Wartość nominalna 61 130 4 156 477 73 18 65 854
Odpis -177 -88 -211 -24 -4 -504
(*) Dotyczy należności od banków oraz Banku Centralnego prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach „Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych” i „Należności od banków”.
(**) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody oraz dłużnych papierów wartościowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza ich wartości bilansowej.
31.12.2023 KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
NALEŻNOŚCI OD BANKÓW ORAZ BANKU CENTRALNEGO WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU (*)
Wartość bilansowa brutto 13 681 128 13 809
Odpis -9 -2 -11
Wartość bilansowa 13 672 126 13 798
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
Wartość bilansowa brutto 137 555 19 412 4 555 5 442 1 361 168 325
Odpis -842 -1 304 -3 400 -3 717 -779 -10 042
Wartość bilansowa 136 713 18 108 1 155 1 725 582 158 283
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY (**)
Wartość bilansowa brutto 254 254
Odpis -3 -3
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
Wartość bilansowa brutto 62 722 24 63 62 809
Odpis -78 -23 -53 -154
Wartość bilansowa 62 644 1 10 62 655
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY (**)
Wartość bilansowa brutto 17 050 64 17 114
Odpis -34 -3 -37
UDZIELONE ZOBOWIĄZANIA POZABILANSOWE
Wartość nominalna 65 370 3 556 289 58 16 69 289
Odpis -192 -121 -58 -22 -4 -397
(*) Dotyczy należności od banków oraz Banku Centralnego prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach „Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych” i „Należności od banków”.
(**) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody oraz dłużnych papierów wartościowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza ich wartości bilansowej.
NALEŻNOŚCI OD BANKÓW ORAZ BANKU CENTRALNEGO WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU (*)
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2023 13 681 128 13 809
Transfer do Koszyka 1
Transfer do Koszyka 2 -13 13
Transfer do Koszyka 3
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 1 834 1 834
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -4 521 -61 -4 582
Aktywa finansowe spisane z bilansu (**)
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -147 -7 -154
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2023 10 834 13 60 10 907
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2023 9 2 11
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: -1 -1
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty)
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -1 -1
Transfer do Koszyka 1
Transfer do Koszyka 2
Transfer do Koszyka 3
Aktywa finansowe spisane z bilansu (**)
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -1 -1
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2023 9 9
(*) Należności od Banku Centralnego obejmują rachunek bieżący i depozyty.
(**) W tym wartość odsetek umownych podlegających częściowemu odpisaniu w kwocie 0 mln złotych.
NALEŻNOŚCI OD BANKÓW ORAZ BANKU CENTRALNEGO WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU (*)
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2022 4 277 49 4 326
Transfer do Koszyka 1
Transfer do Koszyka 2
Transfer do Koszyka 3 -128 128
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 11 478 11 478
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -2 041 -49 -2 090
Aktywa finansowe spisane z bilansu (**)
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 95 95
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2022 13 681 128 13 809
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2022 1 1
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: 7 2 9
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -1 -1
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) 8 2 10
Transfer do Koszyka 1
Transfer do Koszyka 2
Transfer do Koszyka 3 -1 1
Aktywa finansowe spisane z bilansu (**)
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 2 -1 1
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2022 9 2 11
(*) Należności od Banku Centralnego obejmują rachunek bieżący i depozyty.
(**) W tym wartość odsetek umownych podlegających częściowemu odpisaniu w kwocie 0 mln złotych.
OGÓŁEM KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2023 137 555 19 412 4 555 5 442 1 361 168 325 254 254
Transfer do Koszyka 1 4 908 -4 651 -103 -154
Transfer do Koszyka 2 -9 189 9 434 -57 -188
Transfer do Koszyka 3 -1 521 -1 683 1 015 2 189
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 50 992 91 51 083
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -40 304 -5 197 -1 080 -939 -229 -47 749 -175 -175
Aktywa finansowe spisane z bilansu (*) -811 -516 -37 -1 364
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu -2 -2
Korekta związana z wakacjami kredytowymi 946 93 6 1 045
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -1 290 -294 287 253 465 -579 3 3
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2023 142 095 17 114 3 806 6 093 1 651 170 759 82 82
ODPIS (**)
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2023 842 1 304 3 400 3 717 779 10 042 3 3
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: -150 196 203 249 -51 447 -3 -3
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 388 3 391
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -132 -96 -5 -59 -14 -306 -2 -2
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) (***) -406 292 208 308 -40 362 -1 -1
Transfer do Koszyka 1 299 -275 -3 -21
Transfer do Koszyka 2 -122 198 -3 -73
Transfer do Koszyka 3 -31 -215 -231 477
Aktywa finansowe spisane z bilansu (*) -811 -516 -37 -1 364
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -42 -263 -112 514 457 554 1 1
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2023 796 945 2 443 4 347 1 148 9 679 1 1
(*) W tym wartość odsetek umownych podlegających częściowemu odpisaniu w kwocie 668 mln złotych.
(**) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej kredytów.
(***) W tym rezerwa na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych w kwocie 1 536 mln złotych.
OGÓŁEM KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2022 132 465 25 032 4 501 3 541 984 166 523 115 131 246
Transfer do Koszyka 1 10 383 -10 151 -129 -103
Transfer do Koszyka 2 -10 307 10 598 -81 -210
Transfer do Koszyka 3 -1 424 -2 242 710 2 956
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 41 674 128 41 802 150 150
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -34 523 -4 013 -420 -498 -77 -39 531 -8 -132 -140
Aktywa finansowe spisane z bilansu (*) -311 -345 -5 -661
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu -4 -1 -5
Korekta związana z wakacjami kredytowymi -946 -93 -6 -1 045
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 237 282 285 107 331 1 242 -3 1 -2
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2022 137 555 19 412 4 555 5 442 1 361 168 325 254 254
ODPIS (**)
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2022 587 1 101 3 412 2 357 244 7 701 2 2 4
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: -58 314 75 1 642 7 1 980 2 -2
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 298 11 309 2 2
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -99 -71 -14 -50 -4 -238 -2 -2
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) (***) -257 385 89 1 692 1 909
Transfer do Koszyka 1 452 -385 -40 -27
Transfer do Koszyka 2 -77 168 -16 -75
Transfer do Koszyka 3 -199 -217 34 382
Aktywa finansowe spisane z bilansu (*) -311 -345 -5 -661
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 137 323 246 -217 533 1 022 -1 -1
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2022 842 1 304 3 400 3 717 779 10 042 3 3
(*) W tym wartość odsetek umownych podlegających częściowemu odpisaniu w kwocie 540 mln złotych.
(**) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej kredytów.
(***) W tym rezerwa na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych w kwocie 1 725 mln złotych.

Łączna wartość niezdyskontowanych oczekiwanych strat kredytowych na moment początkowego ujęcia aktywów finansowych nabytych bądź udzielonych z utratą wartości w okresie zakończonym 31 grudnia 2022 roku wyniosła 56 mln złotych.

NALEŻNOŚCI OD PRZEDSIĘBIORSTW KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY
KOSZYK 1 (12M ECL KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2023 71 199 10 762 4 291 1 820 1 275 89 347 254 254
Transfer do Koszyka 1 3 595 -3 410 -103 -82
Transfer do Koszyka 2 -5 843 5 930 -56 -31
Transfer do Koszyka 3 -1 241 -621 1 036 826
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 36 823 54 36 877
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -29 884 -3 787 -960 -435 -205 -35 271 -175 -175
Aktywa finansowe spisane z bilansu -787 -177 -36 -1 000
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu -2 -2
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -1 264 -298 270 73 440 -779 3 3
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2023 73 383 8 576 3 691 1 994 1 528 89 172 82 82
ODPIS (*)
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2023 649 364 3 155 1 024 753 5 945 3 3
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: -17 54 189 -86 -24 116 -3 -3
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 255 255
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -110 -59 -2 -15 -13 -199 -2 -2
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -162 113 191 -71 -11 60 -1 -1
Transfer do Koszyka 1 114 -107 -3 -4
Transfer do Koszyka 2 -95 105 -2 -8
Transfer do Koszyka 3 -10 -53 -208 271
Aktywa finansowe spisane z bilansu -787 -177 -36 -1 000
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -37 -31 -7 326 438 689 1 1
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2023 604 332 2 337 1 346 1 131 5 750 1 1
(*) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej kredytów.
NALEŻNOŚCI OD PRZEDSIĘBIORSTW KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY
KOSZYK 1 (12M ECL KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2022 64 586 10 454 4 246 1 135 924 81 345 115 131 246
Transfer do Koszyka 1 4 478 -4 337 -129 -12
Transfer do Koszyka 2 -6 864 6 944 -76 -4
Transfer do Koszyka 3 -1 039 -538 691 886
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 32 780 99 32 879 150 150
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -22 977 -1 842 -404 -130 -69 -25 422 -8 -132 -140
Aktywa finansowe spisane z bilansu -280 -137 -5 -422
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu -3 -3
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 238 81 243 82 326 970 -3 1 -2
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2022 71 199 10 762 4 291 1 820 1 275 89 347 254 254
ODPIS (*)
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2022 447 287 3 180 843 224 4 981 2 2 4
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: 77 150 59 469 15 770 2 -2
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 240 7 247 2 2
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -81 -29 -11 -13 -2 -136 -2 -2
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -82 179 70 482 10 659
Transfer do Koszyka 1 193 -152 -40 -1
Transfer do Koszyka 2 -75 92 -15 -2
Transfer do Koszyka 3 -131 -103 28 206
Aktywa finansowe spisane z bilansu -280 -137 -5 -422
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 138 90 223 -354 519 616 -1 -1
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2022 649 364 3 155 1 024 753 5 945 3 3
(*) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej kredytów.
NALEŻNOŚCI OD LUDNOŚCI – KREDYTY NA NIERUCHOMOŚCI KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2023 55 456 6 346 71 2 407 50 64 330
Transfer do Koszyka 1 848 -802 -46
Transfer do Koszyka 2 -2 512 2 608 -2 -94
Transfer do Koszyka 3 -101 -819 -22 942
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 8 938 23 8 961
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -6 397 -704 -11 -269 -8 -7 389
Aktywa finansowe spisane z bilansu -14 -174 -188
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu
Korekta związana z wakacjami kredytowymi 946 93 6 1 045
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 14 -23 11 52 9 63
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2023 57 192 6 699 33 2 824 74 66 822
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2023 61 590 56 1 853 20 2 580
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: -84 118 7 200 -12 229
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 15 1 16
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -3 -8 -2 -22 -35
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -96 126 9 222 -13 248
Transfer do Koszyka 1 99 -90 -9
Transfer do Koszyka 2 -4 43 -1 -38
Transfer do Koszyka 3 -1 -60 -21 82
Aktywa finansowe spisane z bilansu -14 -174 -188
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -10 -249 1 166 4 -88
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2023 61 352 28 2 080 12 2 533
NALEŻNOŚCI OD LUDNOŚCI – KREDYTY NA NIERUCHOMOŚCI KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2022 55 327 12 594 70 1 180 36 69 207
Transfer do Koszyka 1 5 501 -5 432 -69
Transfer do Koszyka 2 -1 932 2 092 -3 -157
Transfer do Koszyka 3 -163 -1 522 17 1 668
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 4 700 15 4 715
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -7 072 -1 515 -13 -138 -3 -8 741
Aktywa finansowe spisane z bilansu -16 -61 -77
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu
Korekta związana z wakacjami kredytowymi -946 -93 -6 -1 045
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 41 222 16 -10 2 271
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2022 55 456 6 346 71 2 407 50 64 330
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2022 29 477 52 636 16 1 210
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: -135 62 4 1 098 1 029
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 3 3 6
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -2 -12 -4 -16 -1 -35
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -136 74 8 1 114 -2 1 058
Transfer do Koszyka 1 179 -166 -13
Transfer do Koszyka 2 43 -1 -42
Transfer do Koszyka 3 -8 -46 6 48
Aktywa finansowe spisane z bilansu -16 -61 -77
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -4 220 11 187 4 418
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2022 61 590 56 1 853 20 2 580
NALEŻNOŚCI OD LUDNOŚCI – POZOSTAŁE KREDYTY I POŻYCZKI KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2023 9 422 2 187 83 1 214 36 12 942
Transfer do Koszyka 1 442 -417 -25
Transfer do Koszyka 2 -776 839 -63
Transfer do Koszyka 3 -177 -243 420
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 5 141 13 5 154
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -3 587 -657 -231 -16 -4 491
Aktywa finansowe spisane z bilansu -11 -165 -176
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 11 20 8 121 16 176
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2023 10 476 1 729 80 1 271 49 13 605
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2023 131 342 77 840 6 1 396
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: -44 24 7 135 -15 107
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 118 3 121
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -19 -29 -23 -2 -73
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -143 53 7 158 -16 59
Transfer do Koszyka 1 82 -75 -7
Transfer do Koszyka 2 -20 47 -27
Transfer do Koszyka 3 -19 -102 -2 123
Aktywa finansowe spisane z bilansu -11 -165 -176
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -1 19 7 22 13 60
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2023 129 255 78 921 4 1 387
NALEŻNOŚCI OD LUDNOŚCI – POZOSTAŁE KREDYTY I POŻYCZKI KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WYCENIANE WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2022 10 534 1 846 74 1 226 24 13 704
Transfer do Koszyka 1 398 -376 -22
Transfer do Koszyka 2 -1 458 1 509 -1 -50
Transfer do Koszyka 3 -223 -181 2 402
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 4 187 14 4 201
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -4 015 -586 -3 -230 -5 -4 839
Aktywa finansowe spisane z bilansu -15 -147 -162
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu -1 -1 -2
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -24 26 35 3 40
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2022 9 422 2 187 83 1 214 36 12 942
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2022 104 333 69 878 4 1 388
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: 3 104 12 73 -8 184
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 55 1 56
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -17 -27 -22 -1 -67
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -35 131 12 95 -8 195
Transfer do Koszyka 1 79 -66 -13
Transfer do Koszyka 2 32 -32
Transfer do Koszyka 3 -60 -68 1 127
Aktywa finansowe spisane z bilansu -15 -147 -162
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 5 7 10 -46 10 -14
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2022 131 342 77 840 6 1 396
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE
WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU (*)
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY (*)
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI
(POCI)
RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2

(LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI)

RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2023 62 722 24 63 62 809 17 050 64 17 114
Transfer do Koszyka 1 48 -48
Transfer do Koszyka 2 -83 83 -46 46
Transfer do Koszyka 3
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 299 839 299 839 1 045 182 1 045 182
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -269 933 -269 933 -1 047 443 -25 -1 047 468
Aktywa finansowe spisane z bilansu -24 -24
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 593 33 626 1 260 1 1 261
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2023 93 138 83 96 93 317 16 051 38 16 089
ODPIS (**)
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2023 78 23 53 154 34 3 37
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: 9 9 -7 -3 -10
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 20 20 7 7
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -7 -7 -5 -1 -6
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -4 -4 -9 -2 -11
Transfer do Koszyka 1
Transfer do Koszyka 2 -3 3 -1 1
Transfer do Koszyka 3
Aktywa finansowe spisane z bilansu -24 -24
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -1 1 18 18
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2023 83 3 71 157 26 1 27
(*) Dotyczy dłużnych papierów wartościowych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach „Papiery wartościowe” i „Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań”.
(**) Odpis dotyczący dłużnych papierów wartościowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej papierów wartościowych.
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE
WG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU (*)
DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE WYCENIANE WG WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ INNE CAŁKOWITE DOCHODY (*)
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI
(POCI)
RAZEM KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2

(LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI)

RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 1.01.2022 44 017 319 35 39 44 410 22 663 89 22 752
Transfer do Koszyka 1 80 -80 26 -26
Transfer do Koszyka 2 -17 17
Transfer do Koszyka 3
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 30 561 30 561 135 044 135 044
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -12 918 -239 -13 157 -141 260 -18 -141 278
Aktywa finansowe spisane z bilansu -13 -13
Modyfikacje nieskutkujące wyłączeniem z bilansu
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 982 2 24 1 008 594 2 596
WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO WG STANU NA 31.12.2022″ 62 722 24 63 62 809 17 050 64 17 114
ODPIS (**)
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2022 61 7 35 30 133 46 3 49
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: 16 -7 9 -11 -1 -12
Nowopowstałe / nabyte / udzielone aktywa finansowe 18 18 1 1
Aktywa finansowe wyłączone z bilansu, inne niż spisania z bilansu (spłaty) -3 -5 -8 -7 -7
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) 1 -2 -1 -5 -1 -6
Transfer do Koszyka 1
Transfer do Koszyka 2 -1 1
Transfer do Koszyka 3
Aktywa finansowe spisane z bilansu -13 -13
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 1 1 23 25
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2022 78 23 53 154 34 3 37
(*) Dotyczy dłużnych papierów wartościowych prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach „Papiery wartościowe” i „Aktywa stanowiące zabezpieczenie zobowiązań”.
(**) Odpis dotyczący dłużnych papierów wartościowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej papierów wartościowych.
UDZIELONE ZOBOWIĄZANIA POZABILANSOWE
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ NOMINALNA
WARTOŚĆ NOMINALNA WG STANU NA 1.01.2023 65 370 3 556 289 58 16 69 289
Transfer do Koszyka 1 1 487 -1 473 -3 -11
Transfer do Koszyka 2 -3 094 3 129 -31 -4
Transfer do Koszyka 3 -195 -205 362 38
Nowopowstałe / nabyte zobowiązania pozabilansowe 21 652 1 21 653
Wygasłe zobowiązania pozabilansowe -20 644 -937 -158 -7 -21 746
Zmiany w poziomie dostępnych zobowiązań pozabilansowych -2 724 109 19 -1 1 -2 596
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -722 -23 -1 -746
WARTOŚĆ NOMINALNA WG STANU NA 31.12.2023 61 130 4 156 477 73 18 65 854
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2023 192 121 58 22 4 397
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: 70 -13 60 1 -1 117
Nowopowstałe / nabyte zobowiązania pozabilansowe 179 179
Wygasłe zobowiązania pozabilansowe -31 -32 -30 -2 -95
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -78 19 90 3 -1 33
Transfer do Koszyka 1 21 -19 -2
Transfer do Koszyka 2 -18 22 -3 -1
Transfer do Koszyka 3 -86 -20 104 2
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych -2 -3 -8 2 1 -10
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2023 177 88 211 24 4 504
UDZIELONE ZOBOWIĄZANIA POZABILANSOWE
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
WARTOŚĆ NOMINALNA
WARTOŚĆ NOMINALNA WG STANU NA 1.01.2022 51 928 5 332 381 13 19 57 673
Transfer do Koszyka 1 2 350 -2 348 -2
Transfer do Koszyka 2 -2 337 2 350 -12 -1
Transfer do Koszyka 3 -122 -45 123 44
Nowopowstałe / nabyte zobowiązania pozabilansowe 26 267 1 26 268
Wygasłe zobowiązania pozabilansowe -10 185 -1 246 -83 -2 -11 516
Zmiany w poziomie dostępnych zobowiązań pozabilansowych -2 735 -504 -121 6 -4 -3 358
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 204 17 1 222
WARTOŚĆ NOMINALNA WG STANU NA 31.12.2022 65 370 3 556 289 58 16 69 289
ODPIS
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 1.01.2022 124 83 144 8 1 360
Zmiany sald uwzględnione w rachunku zysków i strat (tabela w Nocie 12), w tym: 50 50 -79 11 -2 30
Nowopowstałe / nabyte zobowiązania pozabilansowe 91 91
Wygasłe zobowiązania pozabilansowe -25 -13 -14 -1 -53
Zmiany w poziomie ryzyka kredytowego (wyłączając transfery między koszykami) -16 63 -65 12 -2 -8
Transfer do Koszyka 1 31 -30 -1
Transfer do Koszyka 2 -14 19 -5 -1 -1
Transfer do Koszyka 3 -2 -2 1 3
Inne, w tym zmiany wynikające z kursów walutowych 3 1 -3 2 5 8
SALDO ODPISÓW WG STANU NA 31.12.2022 192 121 58 22 4 397

Ekspozycja Grupy na ryzyko kredytowe

Maksymalna ekspozycja kredytowa

Poniższa tabela przedstawia maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe dla pozycji bilansowych i pozabilansowych na datę sprawozdawczą

31.12.2023 31.12.2022
Należności od Banku Centralnego 8 452 9 119
Należności od banków oraz kredyty i pożyczki udzielone klientom (w tym należności z tytułu leasingu finansowego) 161 584 163 400
Aktywa z tytułu pochodnych instrumentów finansowych (przeznaczone do obrotu) 9 317 15 089
Instrumenty zabezpieczające 805 280
Papiery wartościowe 111 310 81 247
Pozostałe aktywa (*) 2 284 1 842
Ekspozycja bilansowa (**) 293 752 270 977
Zobowiązania do udzielenia kredytu 54 794 56 561
Pozostałe zobowiązania warunkowe 11 101 12 606
Ekspozycja pozabilansowa 65 895 69 167
Razem 359 647 340 144
(*) Obejmuje część pozycji „Inne aktywa” (dochody do otrzymania, rozrachunki międzybankowe i międzyoddziałowe, należności od dłużników różnych oraz rozrachunki kartowe).
(**) Ekspozycja bilansowa jest równa wartości bilansowej prezentowanej w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Metody ograniczania ryzyka kredytowego

Grupa wypracowała ścisłą politykę zarządzania zabezpieczeniami, akceptowanymi przez Bank dla kredytów i gwarancji. Polityka zarządzania zabezpieczeniami jest odzwierciedlona w postaci wewnętrznych reguł i regulacji w Banku, odnoszących się do reguł nadzorczych, zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 roku w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.

Najczęściej spotykane zabezpieczenia pożyczek i kredytów, które są przyjmowane zgodnie z polityką Grupy w tym zakresie, są następujące:

ZABEZPIECZENIA ZASADY SZACOWANIA WARTOŚCI ZABEZPIECZEŃ
HIPOTEKI
komercyjne Wartość zabezpieczenia powinna zostać określona na podstawie wyceny rynkowej dokonanej przez rzeczoznawcę. Dopuszczalne są inne, indywidualne udokumentowane źródła wyceny, np. oferta kupna, wartość zależna od etapu procedury przetargowej, itp.
mieszkalne
ZASTAW REJESTROWY / PRZEWŁASZCZENIE: 
zapasy Wartość określana na podstawie wiarygodnych źródeł takich jak kwota z umowy zastawu, wartość z aktualnego sprawozdania finansowego, wartość wpisana w polisę ubezpieczeniową, wartość kwotowana na giełdzie, wartość wynikająca z zaawansowanego etapu windykacji poparta odpowiednimi dokumentami np. wyliczeniami komornika lub syndyka.
maszyny i urządzenia Wartość określana na podstawie wyceny rynkowej rzeczoznawcy lub wartość bieżąca określona na podstawie innych wiarygodnych źródeł jak aktualna oferta kupna, ewidencja środków trwałych dłużnika, udokumentowana kwota podana przez komornika lub syndyka, itp.
samochody Wartość jest określona na podstawie dostępnych tabel (np. firm ubezpieczeniowych) wartości samochodu w zależności od marki, wieku, ceny początkowej, ewentualnie innych wiarygodnych źródeł wyceny np. kwoty wpisanej w polisie ubezpieczeniowej.
inne Wartość jest ustalana indywidualnie w zależności od przedmiotu. Wycena powinna pochodzić z wiarygodnego źródła z uwzględnieniem powyższych wskazówek.
papiery wartościowe i środki pieniężne Wartość określana na podstawie indywidualnie szacowanej wartości rynkowej. Stopa odzysku powinna zostać oszacowana ostrożnie, aby uwzględnić dużą zmienność ceny niektórych papierów wartościowych.
CESJA WIERZYTELNOŚCI 
od kontrahenta mającego rating inwestycyjny przyznany przez niezależną agencję ratingową lub wewnętrzny system ratingowy Banku Wartość określana na podstawie indywidualnie szacowanej wysokości wierzytelności.
od pozostałych kontrahentów Wartość określana na podstawie indywidualnie szacowanej wysokości wierzytelności.
GWARANCJE/ PORĘCZENIA (W TYM WEKSLOWE) / PRZYSTĄPIENIE DO DŁUGU
od banków i Skarbu Państwa Do wysokość kwoty gwarantowanej.
od innych kontrahentów mających dobrą sytuację finansową w szczególności potwierdzoną ratingiem inwestycyjnym przyznanym przez niezależną agencję ratingową lub wewnętrznym ratingiem Banku Wartość określana na podstawie indywidualnie szacowanej wysokości wierzytelności.
od pozostałych kontrahentów Wartość określana na podstawie indywidualnie szacowanej wartości rynkowej.

Efekt finansowy ustanowionych zabezpieczeń dla portfela ekspozycji ocenianych indywidualnie z rozpoznaną utratą wartości wynosi 524 mln złotych na datę 31 grudnia 2023 roku (803 mln złotych na datę 31 grudnia 2022 roku). Jest to kwota, o którą poziom wymaganych odpisów z tytułu utraty wartości dla tego portfela byłby wyższy, gdyby przy ich szacowaniu nie zostały uwzględnione zdyskontowane przepływy pieniężne uzyskane z zabezpieczeń.

Grupa analizuje koncentrację w ramach poziomów LtV (stosunku wysokości długu do wartości zabezpieczenia), co ma szczególne znaczenie w przypadku kredytów mieszkaniowych dla ludności.

31.12.2023 KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
WSKAŹNIK LTV ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
KREDYTY MIESZKANIOWE DLA LUDNOŚCI – WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
0%     < LtV <= 50% 30 569 4 892 6 2 453 60 37 980
50%   < LtV <= 70% 17 075 1 523 9 283 11 18 901
70%   < LtV <= 90% 6 898 266 6 49 2 7 221
90%   < LtV <= 100% 1 770 5 2 8 1 785
100% < LtV 78 14 7 27 2 128
Razem 56 390 6 700 30 2 820 75 66 015
31.12.2022 KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
WSKAŹNIK LTV ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
KREDYTY MIESZKANIOWE DLA LUDNOŚCI – WARTOŚĆ BILANSOWA BRUTTO
0%     < LtV <= 50% 27 979 4 746 18 1 995 39 34 777
50%   < LtV <= 70% 20 088 1 277 21 329 10 21 725
70%   < LtV <= 90% 6 346 295 12 50 2 6 705
90%   < LtV <= 100% 162 9 1 8 180
100% < LtV 139 14 19 27 1 200
Razem 54 714 6 341 71 2 409 52 63 587

Koncentracja ryzyka kredytowego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaangażowanie Grupy wobec jednego podmiotu lub podmiotów powiązanych kapitałowo lub organizacyjnie nie może przekroczyć 25% kapitału Tier I Grupy. W 2023 roku limity maksymalnego zaangażowania nie zostały przekroczone.

ZAANGAŻOWANIE WOBEC 10 NAJWIĘKSZYCH KLIENTÓW GRUPY WEDŁUG STANU NA 31 GRUDNIA 2023 ROKU (*) UDZIAŁ % W PORTFELU
Klient 1 1,20%
Klient 2 0,90%
Klient 3 0,70%
Klient 4 0,60%
Klient 5 0,40%
Klient 6 0,40%
Klient 7 0,40%
Klient 8 0,40%
Klient 9 0,40%
Klient 10 0,40%
Razem  5,80%
(*) Zaangażowanie bilansowe i pozabilansowe z uwzględnieniem wyłączeń możliwych do wykorzystania w limicie dużych zaangażowań określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013.
ZAANGAŻOWANIE WOBEC 10 NAJWIĘKSZYCH KLIENTÓW GRUPY WEDŁUG STANU NA 31 GRUDNIA 2022 ROKU (*) UDZIAŁ % W PORTFELU
Klient 1 1,00%
Klient 2 0,80%
Klient 3 0,80%
Klient 4 0,60%
Klient 5 0,50%
Klient 6 0,40%
Klient 7 0,40%
Klient 8 0,40%
Klient 9 0,40%
Klient 10 0,40%
Razem 5,70%
(*) Zaangażowanie bilansowe i pozabilansowe z uwzględnieniem wyłączeń możliwych do wykorzystania w limicie dużych zaangażowań określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013.
ZAANGAŻOWANIE WOBEC 5 NAJWIĘKSZYCH GRUP KAPITAŁOWYCH BĘDĄCYCH KLIENTAMI GRUPY WEDŁUG STANU NA 31 GRUDNIA 2023 ROKU (*) UDZIAŁ % W PORTFEL
Grupa 1 1,40%
Grupa 2 1,30%
Grupa 3 1,10%
Grupa 4 0,70%
Grupa 5 0,70%
Razem 5,20%
(*) Zaangażowanie bilansowe i pozabilansowe z uwzględnieniem wyłączeń możliwych do wykorzystania w limicie dużych zaangażowań określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013.
ZAANGAŻOWANIE WOBEC 5 NAJWIĘKSZYCH GRUP KAPITAŁOWYCH BĘDĄCYCH KLIENTAMI GRUPY WEDŁUG STANU NA 31 GRUDNIA 2022 ROKU (*) UDZIAŁ % W PORTFEL
Grupa 1 1,20%
Grupa 2 1,00%
Grupa 3 0,90%
Grupa 4 0,80%
Grupa 5 0,70%
Razem  4,60%
(*) Zaangażowanie bilansowe i pozabilansowe z uwzględnieniem wyłączeń możliwych do wykorzystania w limicie dużych zaangażowań określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013.

Ograniczeniu ryzyka kredytowego związanego z nadmierną koncentracją sektorową służy system kształtowania sektorowej struktury zaangażowania. Bank corocznie w ramach polityki ryzyka kredytowego definiuje limity na poszczególne branże gospodarki narodowej. Limity te podlegają bieżącemu monitorowaniu. System ten dotyczy zaangażowania kredytowego w poszczególne rodzaje działalności gospodarczej sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Limity ustalane są w oparciu o obecny poziom zaangażowania Banku w dany sektor oraz ocenę ryzyka danego sektora. Okresowe monitorowanie zaangażowania Banku pozwala na bieżącą identyfikację sektorów, w których może wystąpić nadmierna koncentracja ekspozycji. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji dokonywana jest analiza obejmująca ocenę kondycji ekonomicznej sektora z uwzględnieniem zarówno dotychczasowych jak i prognozowanych trendów oraz ocenę jakości zaangażowania w sektorze. Działania te pozwalają na formułowanie działań Banku w celu ograniczenia ryzyka koncentracji sektorowej oraz bieżące dostosowywanie polityki ryzyka kredytowego Banku do zmieniających się warunków.

Strukturę zaangażowania według sektorów prezentuje poniższa tabela

STRUKTURA ZAANGAŻOWANIA WEDŁUG SEKTORÓW (*) 31.12.2023 31.12.2022
Rolnictwo, leśnictwo i rybactwo 0,90% 0,80%
Górnictwo i wydobywanie 2,50% 1,70%
Przetwórstwo przemysłowe 25,90% 23,70%
Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i powietrze do układów klimatyzacyjnych 5,90% 5,50%
Dostawa wody 2,70% 2,50%
Budownictwo 6,20% 5,30%
Handel hurtowy i detaliczny 18,70% 18,00%
Transport i gospodarka magazynowa 6,20% 5,80%
Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi 1,70% 2,20%
Informacja i komunikacja 3,30% 2,70%
Działalność finansowa i ubezpieczeniowa 2,90% 11,40%
Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości 10,70% 9,90%
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna 3,00% 1,70%
Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca 2,20% 1,90%
Administracja publiczna i obrona narodowa, obowiązkowe ubezpieczenia społeczne 4,40% 3,50%
Edukacja 0,20% 0,20%
Opieka zdrowotna i pomoc społeczna 1,00% 0,90%
Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją 0,80% 0,80%
Pozostałe 0,80% 1,50%
Razem 100,00% 100,00%
(*) Zaangażowanie bilansowe i pozabilansowe z uwzględnieniem wyłączeń możliwych do wykorzystania w limicie dużych zaangażowań określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013.

Aktywa finansowe podlegające modyfikacji

Poniższa tabela prezentuje informacje dotyczące aktywów finansowych, które podlegały modyfikacji nie powodującej wyłączenia ze sprawozdania z sytuacji finansowej i dla których odpis na oczekiwane straty kredytowe kalkulowany był jako strata kredytowa w okresie życia ekspozycji.

2023 2022
AKTYWA FINANSOWE, KTÓRE PODLEGAŁY MODYFIKACJI W OKRESIE
Wartość bilansowa według zamortyzowanego kosztu przed modyfikacją 1 802 1 122
Zysk/strata rozpoznana na modyfikacji -1 -1
AKTYWA FINANSOWE, KTÓRE PODLEGAŁY MODYFIKACJI OD MOMENTU POCZĄTKOWEGO UJĘCIA
Wartość bilansowa brutto aktywów finansowych, dla których Grupa w okresie zmieniła sposób kalkulacji odpisu z tytułu utraty wartości – z horyzontu dożywotniego na okres 12 miesięcy 1 146 1 081

Ekspozycje restrukturyzowane

Grupa za ekspozycję restrukturyzowaną uznaje ekspozycję, której warunki spłaty zostały zmienione w trakcie trwania zobowiązania, wobec Dłużnika, który doświadcza lub prawdopodobnie doświadczy trudności finansowych. Zmiana warunków umownych obejmuje działania restrukturyzacyjne określone przez Grupę, w szczególności:

  • wydłużenie pierwotnego terminu spłaty (w przypadku zawarcia aneksu do umowy) lub podpisanie umowy restrukturyzacyjnej (w przypadku zadłużenia w całości przeterminowanego), w szczególności w wyniku stałego obniżenia raty,
  • zmiana warunków umowy pozwalająca na niższe niż umowne spłaty odsetek i/lub kapitału, tak aby wyeliminować przeterminowane zadłużenie,
  • umowa podlegająca refinansowaniu poprzez inny kredyt w Grupie.

Ekspozycja restrukturyzowana, która została:

  • sklasyfikowana jako nieobsługiwane z powodu podjęcia działań restrukturyzacyjnych lub
  • sklasyfikowana jako nieobsługiwane przed podjęciem działań restrukturyzacyjnych lub
  • przeniesiona z kategorii ekspozycji obsługiwanych do nieobsługiwanych, w tym w wyniku przeterminowaniu o ponad 30 dni ekspozycji restrukturyzowanej w okresie warunkowym jest uznawana za nieobsługiwaną ekspozycję restrukturyzowaną (tzw. ekspozycję forborne).

Ekspozycja przestaje być uznawana za ekspozycję forborne jeżeli spełnione są wszystkie poniższe warunki:

  • ekspozycję uznaje się za obsługiwaną,
  • upłynął co najmniej 2 letni okres warunkowy od daty uznania ekspozycji forborne za obsługiwaną,
  • żadna z ekspozycji dłużnika nie była przeterminowana o 30 dni lub więcej na koniec okresu warunkowego.

Jeżeli warunki, o których mowa powyżej nie są spełnione na koniec okresu warunkowego, do czasu spełnienia wszystkich warunków ekspozycję nadal uznaje za ekspozycję forborne w okresie warunkowym. Spełnienie warunków ocenia się, co najmniej raz na kwartał.

Ekspozycja kwalifikuje się do kategorii ekspozycji restrukturyzowanych tylko w przypadku, gdy udogodnienia udzielono klientowi z uwagi na trudności finansowe kredytobiorcy.

Umowy restrukturyzowane objęte są procesem monitorowania pod kątem wywiązywania się z zobowiązań zawartych w umowie.

Podjęcie decyzji o podjęciu działania restrukturyzacyjnego jest dokonywane w ramach decyzji kredytowej przez jednostki decyzyjne uprawnione do podejmowania decyzji związanych z ryzykiem kredytowym.

Zasady rachunkowości w odniesieniu do oceny i procesu ustalenia odpisów aktualizujących dla ekspozycji forborne zasadniczo pokrywają się z zasadami ustalania odpisów aktualizujących według MSSF 9.

W przypadku udzielenia wakacji kredytowych Grupa stosuje podejście, spójne z wskazówkami regulacyjnymi w tym zakresie. Udzielenie wakacji kredytowych nie powoduje automatycznej identyfikacji nieobsługiwanych ekspozycji restrukturyzowanych (tzw. ekspozycji forborne).

31.12.2023
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
Kredyty i pożyczki udzielone klientom wyceniane wg zamortyzowanego kosztu, w tym: 141 299 16 169 1 363 1 746 503 161 080
Ekspozycje forborne brutto 82 781 1 235 578 317 2 993
Odpis z tytułu utraty wartości -25 -698 -403 -33 -1 159
Ekspozycje forborne netto 82 756 537 175 284 1 834
Kredyty i pożyczki udzielone klientom wyceniane wg wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym: 82 82
Ekspozycje forborne
Odpis z tytułu utraty wartości (*)
Kredyty i pożyczki udzielone klientom wyceniane wg wartości godziwej przez wynik, w tym: 249
Ekspozycje forborne
(*) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej kredytów.
31.12.2022
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
Kredyty i pożyczki udzielone klientom wyceniane wg zamortyzowanego kosztu, w tym: 136 712 18 109 1 156 1 724 583 158 284
Ekspozycje forborne brutto 207 928 2 356 711 349 4 551
Odpis z tytułu utraty wartości -1 -37 -1 742 -480 -120 -2 380
Ekspozycje forborne netto 206 891 614 231 229 2 171
Kredyty i pożyczki udzielone klientom wyceniane wg wartości godziwej przez inne całkowite dochody, w tym: 254 254
Ekspozycje forborne
Odpis z tytułu utraty wartości (*)
Kredyty i pożyczki udzielone klientom wyceniane wg wartości godziwej przez wynik, w tym: 184
Ekspozycje forborne
(*) Odpis dotyczący kredytów i pożyczek udzielonych klientom wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody jest ujęty w pozycji „Kapitał z aktualizacji wyceny” i nie pomniejsza wartości bilansowej kredytów.
31.12.2023
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL  Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
EKSPOZYCJE FORBORNE WYCENIANE WEDŁUG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
Wartość bilansowa brutto, w tym: 82 781 1 235 578 317 2 993
Nieprzeterminowane 77 756 645 157 156 1 791
do 1 miesiąca 5 23 79 79 37 223
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy 2 29 59 11 101
powyżej 3 miesięcy do 1 roku 281 62 18 361
powyżej 1 roku do 5 lat 26 204 90 320
powyżej 5 lat 175 17 5 197
Odpis z tytułu utraty wartości, w tym: -25 -698 -403 -33 -1 159
Nieprzeterminowane -23 -280 -91 51 -343
do 1 miesiąca -2 -19 -45 -2 -68
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy -6 -33 -3 -42
powyżej 3 miesięcy do 1 roku -237 -43 -9 -289
powyżej 1 roku do 5 lat -11 -174 -65 -250
powyżej 5 lat -145 -17 -5 -167
31.12.2022
KOSZYK 1 (12M ECL) KOSZYK 2 (LIFETIME ECL BEZ UTRATY WARTOŚCI) KOSZYK 3 (LIFETIME ECL  Z UTRATĄ WARTOŚCI) NABYTE LUB UDZIELONE Z UTRATĄ WARTOŚCI (POCI) RAZEM
ANALIZA INDYWIDUALNA ANALIZA GRUPOWA
EKSPOZYCJE FORBORNE WYCENIANE WEDŁUG ZAMORTYZOWANEGO KOSZTU
Wartość bilansowa brutto, w tym: 207 928 2 356 711 349 4 551
Nieprzeterminowane 199 837 278 204 192 1 710
do 1 miesiąca 8 58 518 81 17 682
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy 33 122 53 20 228
powyżej 3 miesięcy do 1 roku 42 89 22 153
powyżej 1 roku do 5 lat 423 213 90 726
powyżej 5 lat 973 71 8 1 052
Odpis z tytułu utraty wartości, w tym: -1 -37 -1 742 -480 -120 -2 380
Nieprzeterminowane -1 -26 -127 -117 -63 -334
do 1 miesiąca -7 -262 -44 -3 -316
powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy -4 -26 -26 20 -36
powyżej 3 miesięcy do 1 roku -27 -57 -8 -92
powyżej 1 roku do 5 lat -372 -167 -59 -598
powyżej 5 lat -928 -69 -7 -1 004
2023 2022
Wartość bilansowa na początek okresu 2 171 2 669
Wartość ekspozycji ujętych w okresie 753 818
Wartość ekspozycji wyłączonych w okresie -926 -1 186
Zmiana odpisów aktualizujących -8 76
Inne zmiany -156 -206
Wartość bilansowa na koniec okresu 1 834 2 171
Przychody odsetkowe 175 166
31.12.2023 31.12.2022
Kredyty na nieruchomości 671 866
Kredyty w rachunku bieżącym 72 55
Kredyty operacyjne 193 154
Kredyty na inwestycje 528 657
Kredyty gotówkowe 77 115
Należności z tytułu leasingu finansowego 262 304
Pozostałe kredyty i pożyczki 31 20
Wartość bilansowa 1 834 2 171
31.12.2023 31.12.2022
Przedsiębiorstwa, w tym: 1 166 1 431
Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości 85 75
Przetwórstwo przemysłowe 22 80
Handel hurtowy i detaliczny 314 131
Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi 27 417
Budownictwo 243 295
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna 183 73
Transport i gospodarka magazynowa 204 231
Działalność finansowa i ubezpieczeniowa 39 28
Pozostałe branże 49 101
Osoby fizyczne 668 740
Wartość bilansowa 1 834 2 171
31.12.2023 31.12.2022
Polska 1 834 2 115
Wielka Brytania 56
Wartość bilansowa 1 834 2 171

Kompensowanie aktywów i zobowiązań finansowych

Ujawnienia w tabelach poniżej obejmują aktywa i zobowiązania finansowe, które podlegają egzekwowalnym porozumieniom ramowym lub podobnym porozumieniom dotyczącym kompensowania, niezależnie od tego, czy są one kompensowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Porozumienia dotyczące kompensowania zawierane przez Grupę to:

  • umowy ramowe ISDA oraz inne umowy ramowe dotyczące instrumentów pochodnych,
  • globalne umowy ramowe (GMRA) dotyczące transakcji zakupu/sprzedaży papierów wartościowych z przyrzeczeniem odkupu.

Porozumienia dotyczące kompensowania zawierane przez Grupę nie spełniają kryteriów kompensowania w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Zapisy takich porozumień dają bowiem prawo do kompensaty ujętych kwot, które jest wykonalne tylko w przypadkach niewywiązania się z płatności, niewypłacalności lub upadłości jednego z kontrahentów. Na dzień bilansowy nie wystąpiły przypadki kompensaty aktywów i zobowiązań finansowych z tytułu wymienionych porozumień.

Grupa otrzymała i złożyła zabezpieczenia w postaci depozytów zabezpieczających i płynnych papierów wartościowych w odniesieniu do transakcji na instrumentach pochodnych.

Zabezpieczenia te ustanowione są na standardowych warunkach branżowych. Zabezpieczenia w postaci depozytów zabezpieczających wynikają m.in. z tzw. Credit Support Annex (CSA) – stanowiących załącznik do umów ramowych ISDA.

Aktywa i zobowiązania finansowe, które podlegają egzekwowalnym porozumieniom ramowym lub podobnym porozumieniom dotyczącym kompensowania i które mogą potencjalnie podlegać kompensacie w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

31.12.2023 WARTOŚĆ BILANSOWA AKTYWÓW FINANSOWYCH PREZENTOWANA W SPRAWOZDANIU Z SYTUACJI FINANSOWEJ POTENCJALNE KWOTY KOMPENSATY WARTOŚĆ NETTO
INSTRUMENTY FINANSOWE (ZAWIERA OTRZYMANE ZABEZPIECZENIA NA PAPIERACH WARTOŚCIOWYCH) OTRZYMANE ZABEZPIECZENIA PIENIĘŻNE
AKTYWA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 10 089 -9 138 -542 409
Transakcje zakupu papierów wartościowych z przyrzeczeniem odsprzedaży 562 -555 -4 3
RAZEM 10 651 -9 693 -546 412
31.12.2023 WARTOŚĆ BILANSOWA ZOBOWIĄZAŃ FINANSOWYCH PREZENTOWANA W SPRAWOZDANIU Z SYTUACJI FINANSOWEJ POTENCJALNE KWOTY KOMPENSATY WARTOŚĆ NETTO
INSTRUMENTY FINANSOWE (ZAWIERA ZŁOŻONE ZABEZPIECZENIA NA PAPIERACH WARTOŚCIOWYCH) ZŁOŻONE ZABEZPIECZENIA PIENIĘŻNE
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 10 610 -9 128 -679 803
RAZEM 10 610 -9 128 -679 803
31.12.2022 WARTOŚĆ BILANSOWA AKTYWÓW FINANSOWYCH PREZENTOWANA W SPRAWOZDANIU Z SYTUACJI FINANSOWEJ POTENCJALNE KWOTY KOMPENSATY WARTOŚĆ NETTO
INSTRUMENTY FINANSOWE (ZAWIERA OTRZYMANE ZABEZPIECZENIA NA PAPIERACH WARTOŚCIOWYCH) OTRZYMANE ZABEZPIECZENIA PIENIĘŻNE
AKTYWA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 15 268 -14 414 -863 -9
Transakcje zakupu papierów wartościowych z przyrzeczeniem odsprzedaży 756 -753 -1 2
RAZEM 16 024 -15 167 -864 -7
31.12.2022 WARTOŚĆ BILANSOWA ZOBOWIĄZAŃ FINANSOWYCH PREZENTOWANA W SPRAWOZDANIU Z SYTUACJI FINANSOWEJ POTENCJALNE KWOTY KOMPENSATY WARTOŚĆ NETTO
INSTRUMENTY FINANSOWE (ZAWIERA ZŁOŻONE ZABEZPIECZENIA NA PAPIERACH WARTOŚCIOWYCH) ZŁOŻONE ZABEZPIECZENIA PIENIĘŻNE
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 18 644 -14 456 -2 563 1 625
Transakcje sprzedaży papierów wartościowych z przyrzeczeniem odsprzedaży 51 -51
RAZEM 18 695 -14 507 -2 563 1 625

Ujawnione powyżej wartości aktywów i zobowiązań finansowych prezentowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej:

  • aktywa i zobowiązania finansowe z tytułu instrumentów pochodnych – na bazie wartości godziwej,
  • aktywa i zobowiązania finansowe z tytułu transakcji zakupu/sprzedaży papierów wartościowych z przyrzeczeniem odsprzedaży/odkupu – na bazie wartości według zamortyzowanego kosztu.

Uzgodnienie wartości bilansowej aktywów i zobowiązań finansowych, które podlegają egzekwowalnym porozumieniom ramowym lub podobnym porozumieniom dotyczącym kompensowania, z wartościami prezentowanymi w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

31.12.2023 WARTOŚĆ BILANSOWA NETTO POZYCJA SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ WARTOŚĆ BILANSOWA POZYCJI ZE SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ WARTOŚĆ BILANSOWA POZYCJI NIE PODLEGAJĄCYCH UJAWNIENIU W NOCIE DOTYCZĄCEJ KOMPENSOWANIA NOTA
AKTYWA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 9 284 Aktywa z tytułu pochodnych instrumentów finansowych (przeznaczone do obrotu) 9 317 33 21
805 Instrumenty zabezpieczające 805 22
Transakcje zakupu papierów wartościowych z przyrzeczeniem odsprzedaży 562 Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych 14 715 14 150 19
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 9 181 Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych (przeznaczone do obrotu) 9 295 114 21
1 429 Instrumenty zabezpieczające 1 429 22
31.12.2022 WARTOŚĆ BILANSOWA NETTO POZYCJA SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ WARTOŚĆ BILANSOWA POZYCJI ZE SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ WARTOŚĆ BILANSOWA POZYCJI NIE PODLEGAJĄCYCH UJAWNIENIU W NOCIE DOTYCZĄCEJ KOMPENSOWANIA NOTA
AKTYWA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 14 988 Aktywa z tytułu pochodnych instrumentów finansowych (przeznaczone do obrotu) 15 089 101 21
280 Instrumenty zabezpieczające 280 22
Transakcje zakupu papierów wartościowych z przyrzeczeniem odsprzedaży 756 Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych 17 693 16 937 19
ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Instrumenty pochodne 15 468 Zobowiązania z tytułu pochodnych instrumentów finansowych (przeznaczone do obrotu) 15 522 54 21
3 176 Instrumenty zabezpieczające 3 176 22
Transakcje sprzedaży papierów wartościowych z przyrzeczeniem odkupu 51 Zobowiązania wobec innych banków 8 594 8 543 31

Wyniki wyszukiwania